Olsztyn oczami młodych

0
511

Kolejne spotkanie z młodymi mieszkańcami stolicy Warmii i Mazur, by dyskutować o przyszłości naszego miasta. Tym razem swoimi oczekiwaniami i pomysłami dzielili się uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego.

Trwa pierwszy etap rozmów dotyczących przygotowania Strategii Rozwoju Miasta Olsztyn 2030+. Poza dyskusjami z ekspertami, wysłuchujemy także tych, którzy będą stanowić o sile naszego miasta w przyszłości.

– To było niezwykle ważne, interesujące spotkanie – przyznaje przewodnicząca zespołu ds. opracowania strategii, zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk. – Młodzież była bardzo aktywna, dzieliła się oryginalnymi spostrzeżeniami, zwracała uwagę na to, czego już teraz jej brakuje i co należałoby poprawić, by nasze miasta rozwijało się jeszcze bardziej dynamicznie. W pracach nad strategią na pewno będziemy brać pod uwagę głos tych młodych mieszkańców.

Trzydziestoosobowa grupa uczniów IV LO wskazywała na szereg dziedzin funkcjonowania miasta. Wśród kluczowych kwestii, jakie były podnoszone, znalazły się m.in. skuteczniejsze przyciąganie przedsiębiorców, inwestycje w infrastrukturę sportową i kulturalną, aglomeracyjna współpraca czy poszerzania oferty kształcenia.

Olsztyn przyszłości według młodzieży to miasto raczej kameralne, będące spokojnym miejscem do życia, jednocześnie z większą liczbą wydarzeń dla mieszkańców. Nastolatkowie oczekują w przyszłości m.in. dyskusji o dekomunizacji, ale także budowy marki miasta. Uznali, że korzystne byłoby poszerzenie jego granic.

– Spotkanie było także doskonałą okazją, by opowiedzieć młodym ludziom o funkcjonowaniu samorządu – dodaje Ewa Kaliszuk. – Mogliśmy wskazać, skąd w budżecie miasta są pieniądze, jak można nimi dysponować, być może uświadomić, że nie wszystko należy do kompetencji samorządu, a władze miasta nie mają możliwości wpływania i decydowania o wszystkim, co dzieje się w Olsztynie.

Po spotkaniu z młodzieżą czas na kolejną, przedostatnią już, debatę ekspercką. W czwratek (21 października) tematem spotkania będzie “Olsztyn zdrowy i aktywny”. Poruszone będą kwestie związane m.in. z profilaktyką, pandemią, ochroną zdrowia, formami spędzania wolnego czasu, jakością usług medycznych.

BRAK KOMENTARZY