Olsztyn, Gołdap, Olecko, Elbląg: Jeden telefon może uratować życie

0
2916
Temperatura spada 20 stopni poniżej zera. Przy takim mrozie zagubiony w lesie 37-latek nie przeżyłby nocy, gdyby w ostatniej chwili nie odnaleźli go policjanci. Reakcji świadka życie zawdzięcza 58-latek, który pijany zasnął na poboczu drogi. Niestety tyle szczęścia nie miał bezdomny mężczyzna, który zamarzł śpiąc w namiocie. Niskie temperatury zagrażają także zwierzętom. Porzuconego przy drodze kundelka przed zamarznięciem uchronili policjanci. Pamiętajmy! Jeden telefon z informacją może uratować życie!

Wyszedł na ognisko i prawie zamarzł

W niedzielę (03.01.2016) około południa 37-latek wyszedł z domu w podolsztyńskiej miejscowości, by wspólnie ze znajomymi przygotować ognisko i przy nim posiedzieć. Gdy około godziny 20.00 młody mężczyzna nie wracał do domu, a także przestał odbierać telefon komórkowy, zaniepokojony ojciec postanowił go poszukać.

Nawiązał kontakt ze znajomymi syna, którzy wspólnie z nim mieli być na ognisku. Wszyscy już dawno znajdowali się w domach. Zaniepokojony ojciec w pierwszej kolejności postanowił na własną rękę poszukać syna w lesie. Po kilku godzinach, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne oraz z obawy o życie syna, około 22.30 poprosił oficera dyżurnego olsztyńskiej policji o pomoc.

Na miejsce pojechało ponad 20-stu funkcjonariuszy, m.in. z Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie i patrol z Dobrego Miasta. W działaniach poszukiwawczych wykorzystano również psa tropiącego wraz z przewodnikiem.

Około godziny 0:30 w lesie przy drodze prowadzącej do Morąga, policjanci z komisariatu znaleźli 37-latka. Mężczyzna był przemoczony i miał odmrożone kończyny. Z uwagi na jego stan zdrowia na miejsce wezwano karetkę pogotowia, która przewiozła go do szpitala. Przy -15 stopniach na termometrze 37-latek nie przeżyłby nocy w lesie.

Zasnął w namiocie i już się nie obudził

Tyle szczęścia nie miał niestety 59-letni mężczyzna, którego ciało zostało znalezione w namiocie przez kolegę, który przyszedł go odwiedzić. Olsztyńscy policjanci okolo godz. 11:00 w niedzielę otrzymali informację, że na terenie przesieki leśnej w okolicy działek ogrodniczych przy ul. Jagiellońskiej znaleziono ciało mężczyzny w namiocie.

Na miejsce pojechali policjanci, prokurator oraz pogotowie ratunkowe. Po przeprowadzonych oględzinach lekarz stwierdził, że przyczyną śmierci było najprawdopodobniej wychłodzenie.

Nowy tydzień w Elblągu niestety zaczął się od kolejnego wychłodzenia. 63-letni mężczyzna został zauważony wczesnym rankiem lężący pod jednym z bloków przy ul. Kościuszki przez jednego z mieszkańców, który powiadomił służby ratunkowe. Mężczyzny, który prowadził włóczęgowski styl życia, nie udało się niestety uratować – zmarł z powodu hipotermii.

Uratowała go reakcja świadka

W powiecie oleckim godną naśladowania postawą wykazał się mieszkaniec gminy Kowale Oleckie, który w Nowy Rok powiadomił oleckich policjantów o leżącym na poboczu drogi mężczyźnie.

Funkcjonariusze, którzy pojechali we skazane miejsce zastali 58-latka wychłodzonego i pod silnym działaniem alkoholu. Policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Banie Mazurskie przyjechał do znajomej, która go nie wpuściła go do mieszkania i dlatego nie miał gdzie się schronić.

W trosce o życie i zdrowie mężczyzny oleccy funkcjonariusze doprowadzili go do szpitala na badania, a następnie do policyjnej celi aby wytrzeźwiał.

Mróz zagraża takze zwierzętom

Niskie temperatury nie oszczędzają nikogo – także zwierząt. Przekonał się o tym skrajnie wychłodzony i wygłodzony pies, który był porzucony na poboczu przy obwodnicy w Gołdapi. Około 8-letni kundelek został oddany pod opiekę weterynarza i trafił do schroniska po tym, jak podczas służby zauważyli go gołdapscy policjanci. Zwierzę leżało na poboczu przy obwodnicy miasta. Było wyczerpane, miało odmrożenia i wytartą sierść na szyi w miejscu, gdzie najprawdopodobniej wcześniej założony był sznurek lub obroża.

W pobliżu policjanci nie zauważyli żadnych osób, które mogłyby być właścicielami odnalezionego zwierzęcia. Kundelek został przebadany przez weterynarza i trafił do schroniska.

Pamiętajmy , że zgodnie z obowiązującymi przepisami porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest znęcaniem się nad zwierzęciem, które jest zabronione.

Nie bądź obojętny!

To kolejne groźne i tragiczne w skutkach zdarzenia związane z panującymi mrozami w naszym regionie w ciągu ostatnich dni. Wcześniej do śmierci z powodu wychłodzenia doszło także w Elblągu i Bartoszycach.

W okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada, nie zapominajmy, że wśród nas są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub pogotowie ratunkowe za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.

Wzorem lat ubiegłych pod numerem telefonu 0 800 165 320Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została już uruchomiona bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa. Na stronie Warmińsko –Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, pod adresem: www.olsztyn.uw.gov.pl w zakładce pn. „POMOC BEZDOMNYM”umieszczone zostały zaktualizowane wykazy schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych!

Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących pomocy!

Gdy zauważymy bezdomnego niezwłocznie poinformujmy Policję lub Straż Miejską/Gminną

Każdy sygnał zostanie natychmiast sprawdzony. Każdej osobie bezdomnej zostanie przekazana informacja o możliwości skorzystania z noclegowni oraz miejsc, gdzie można zjeść darmowy i ciepły posiłek.

(KB/TM/JSz/AB)

BRAK KOMENTARZY