Olsztyn Główny nie będzie burzony. W tym roku założenia przebudowy

0
1744
Olsztyn wciąż czeka na dworcową rewolucję – obecne obiekty z pewnością nie należą do wizytówki tego intensywnie rozwijającego się pod względem transportowym miasta. Na razie określany jest kształt inwestycji. – Opcja burzenia w zasadzie została wyeliminowana. Prawdopodobnie my będziemy remontować dworzec sami bądź z inwestorem – mówi Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. nieruchomości.

Fala inwestycji dworcowych niestety szerokim łukiem omijała do tej pory stolicę województwa warmińsko-mazurskiego. Obecny dworzec kolejowo-autobusowy w Olsztynie raczej straszy – zwłaszcza w otoczeniu nowoczesnej inwestycji tramwajowej, która zmieniła oblicza miasta.

Od dłuższego czasu trwała dyskusja o przebudowie zespołu dworców. Swoje wizje snuł Retail Provider, właściciel części autobusowej, który widział w miejscu dworców kompleksu handlowo-dworcowego. Firma zdobyła partnera – firmę Tri Granit, znaną z często negatywnie ocenianego projektu dworcowego w Poznaniu. Taki pomysł zmian na dworcu zbierał w Olsztynie sporo krytycznych uwag.

Wizja nie przypadła też najwidoczniej do gustu kolejarzom, którzy określają teraz zakres przebudowy. – Opcja burzenia w zasadzie została wyeliminowana. Prawdopodobnie my będziemy remontować dworzec sami bądź z inwestorem – zapowiada Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. nieruchomości.

Mimo odżegnania się od koncepcji burzenia dotychczasowego dworca kolejarze zapowiadają współpracę z Retailem i TriGranitem. – Jesteśmy trochę skazani na sąsiada. Bez niego kompleksowo remontu, by efekt finalny dla podróżnych autobusowych i kolejowych był jak najlepszy, nie da się przeprowadzić. Musimy to zrobić albo razem, albo przynajmniej na etapie uzgodnień mieć ustalone zakresy – zauważa Tomaszewski. Zaznacza jednak że w tej chwili nie ma żadnej umowy inwestycyjnej.

Zarządca części kolejowej zapowiada wzięcie pod uwagę głosów społeczników, którzy aktywnie dotąd wyrażali swoje zdanie w zakresie remontu dworca. – Mamy dużo uwag ze strony społecznej. Chcemy to, co jest możliwe i realne, uwzględnić w jak największym stopniu – deklaruje Grzegorz Tomaszewski. Kiedy znany będzie docelowy projekt dworca? – Mam nadzieję, że w tym roku wypracujemy założenia – mówi Tomaszewski.

źródło: transport-publiczny.pl

BRAK KOMENTARZY