Olsztyn bez nocnych patroli Straży Miejskiej

0
216
W Olsztynie Straż Miejska nie będzie patrolować miasta w nocy

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olsztynie kontrolowali olsztyńskie ulice, również w godzinach nocnych. Teraz jednak się to zmieniło.

Patroli nocnych nie ma od początku listopada i trudno mi powiedzieć, jak długo taki stan będzie trwał. Dopóki nasza sytuacja kadrowa się nie unormuje, musieliśmy z tych patroli zrezygnować – mówił Kamil Sułkowski rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie.

Patrole zostały zlikwidowane ze względu na braki kadrowe. Straż Miejska w Olsztynie miała ogromny problem, żeby obsadzić służby całodobowo. Pomimo tego, że brakuje strażników  nie będzie żadnej rekrutacji pracowników. W tej sytuacji wygląda na to, że nocne partole szybko nie powrócą.

Zdarzało się, że funkcjonariusze mieli w nocy sporo pracy.- Były noce, które były spokojne. Wtedy patrol podejmował, tylko kilka interwencji przez całą noc, ale szczególnie w weekendy były takie noce, kiedy tych interwencji było bardzo dużo. Głównie były one związane z alkoholem. Mowa o spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym, czy ewentualnym transporcie osoby pod wyraźnym wpływem alkoholu do Izby Wytrzeźwień – dodaje Kamil Sułkowski.

Wiadomo, że wprowadzenie tzw. nocnej prohibicji w Olsztynie, czyli zakazu sprzedawania alkoholu pomiędzy 22 a 6 sprawiło, że tych interwencji Straż Miejska podczas nocnych patroli miała mniej. Potwierdzają, to dane, które wykazują spadek (ok. 15%) interwencji wobec osób nietrzeźwych. W pierwszych miesiącach funkcjonowania zapisów uchwały spadła również ilość nietrzeźwych dowożonych do olsztyńskiej Izby Wytrzeźwień.

Sprawa może mieć również inny wymiar. Wiemy, że olsztyński samorząd zaczyna bardzo ciąć koszty, aby udało się spiąć budżet na przyszły rok, a likwidacja nocnych patroli być kolejnym krokiem w tym kierunku.

BRAK KOMENTARZY