Olga Tokarczuk z literackim Noblem

0
669
Olga Tokarczuk fot. ksiazka.net.pl

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Jednocześnie stając się szóstym polskim laureatem tej nagrody.

W tym roku Szwedzka Akademia postanowiła przyznać dwie Literackie Nagrody Nobla – za 2018 i 2019 rok – bowiem w ubiegłym roku w związku ze skandalami w szeregach akademii, zdecydowano się nie przyznawać wyróżnienia.

W związku z przyznaniem Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla przedstawiamy komentarz Bogny Wiltowskiej, członkini zarządu Stowarzyszenia Otwarte Klatki:

“Olga Tokarczuk jest nie tylko wybitną pisarką, co potwierdził właśnie werdykt Akademii Szwedzkiej. To także osoba bardzo wrażliwa na los zwierząt, czemu wyraz dawała niejednokrotnie zarówno w swojej twórczości, jak i wspierając organizacje takie jak nasza. Dlatego dzisiejszy sukces cieszy nas podwójnie”

Fragment książki Olgi Tokarczuk pt. “Prowadź swój pług przez kości umarłych”:

“Co to za świat? Czyjeś ciało przerobione na buty, na pulpety, na parówki, na dywan przed łóżkiem, wywar z czyichś kości do picia… Buty, kanapy, torba na ramię z czyjegoś brzucha, grzanie się cudzym futrem, zjadanie czyjegoś ciała, krojenie go na kawałki i smażenie w oleju… Czy to możliwe, że naprawdę dzieje się ta makabra, to wielkie zabijanie, okrutne, beznamiętne, mechaniczne, bez żadnych wyrzutów sumienia, bez najmniejszej refleksji”.

Fragment spotu z udziałem Olgi Tokarczuk:

 

BRAK KOMENTARZY