Odsłonięto mural Witolda Pileckiego w Olsztynku

0
493

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku odsłonięto mural przedstawiający rotmistrza Witolda Pileckiego wraz z rodziną. 

W uroczystości odsłonięcia muralu wzięli udział m.in.: córka Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiceminister Błażej Poboży, Poseł na Sejm RP Iwona Arent, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Piotr Opaczewski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, Pełnomocnicy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Maciej Rokus oraz Jarosław Babalski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski, Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dr hab. Karol Sacewicz.

Malowidło zostało sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-48) był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej w 1939 r., współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, oficerem AK. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W Auschwitz włączył się w organizację ruchu oporu i przygotował pierwsze sprawozdania o Holokauście, znane dziś jako Raporty Pileckiego.

Uciekł z obozu w kwietniu 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu oflagu w Murnau został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem – po pokazowym procesie i skazaniu przez komunistyczny sąd – zamordowany strzałem w tył głowy.  Jego ciała do dziś nie zidentyfikowano. Symboliczny grób Witolda Pileckiego znajduje się w Koszalinie.

Zrehabilitowano go w 1991 r., w 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.

BRAK KOMENTARZY