Od czwartku główne wydarzenia upamiętniające 3. rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza

0
585

Od uroczystości przy tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie doszło do ataku nożem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, rozpoczną się w czwartek obchody 3. rocznicy zabójstwa samorządowca.

O programie wydarzeń związanych z 3. rocznicą zabójstwa Pawła Adamowicza poinformowała Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W czwartek 13 stycznia o godz. 19.30 w okolicy Katowni w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do zamachu, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy: wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w Gdańsku w dniu śmierci Adamowicza. Utwór zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Trzy kwadranse później w Bazylice Mariackiej złożone zostaną kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza, a oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Piątkowe obchody 3. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza rozpocznie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego prezentacja pt. „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”, przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO). Zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, w tym europosłanki Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka. Odbędzie się też rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym ULO (patronem liceum jest Paweł Adamowicz – PAP) pod hasłem „Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”.

W trzecią rocznicę śmierci tragicznie zamordowanego polityka, Warmińsko-Mazurski Komitet Obrony Demokracji zaprasza na wydarzenie „Serce dla Pawła Adamowicza”. Piątkowa akcja ma na celu nie tylko uczczenie pamięci zmarłego polityka, lecz także zwrócenie uwagi na wszechobecny hejt. – Od jego [Pawła Adamowicza – red.] śmierci minęły dwa lata, a my wciąż słyszymy słowa niosące nienawiść, które odbierają innym godność, które mogą doprowadzić do przemocy i tragedii – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Organizatorzy zapraszają chętnych do uczczenia pamięci tragicznie zmarłego prezydenta na olsztyńskie Stare Miasto 14 stycznia (piątek) o godz. 18.

Miał 53 lata

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został raniony nożem przez Stefana W. podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina.

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a od 2011 r. członkiem Europejskiego Komitetu Regionów, w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

W grudniu ub. roku w związku z zabójstwem samorządowca prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Stefanowi W.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY