Obywatele do JST. Kukiz’15 chce umożliwić wszystkim obywatelom kandydowanie w wyborach

0
1432

Kukiz’15 chce umożliwić wszystkim obywatelom kandydowanie w wyborach samorządowych na swoich listach, lub z poparciem tego ruchu; w tym celu uruchomiono specjalną witrynę internetową, za pośrednictwem której obywatele będą mogli zgłaszać swoje kandydatury.

Lider Kukiz’15 Paweł Kukiz powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że Kukiz’15 nie chce ingerować w życie lokalne, dlatego proponuje, aby to obywatele, pod patronatem jego ruchu, sami zgłaszali swoje kandydatury na listy wyborcze w wyborach samorządowych.

“Tym różnimy się do partii politycznych, że to nie posłowie, ze swoimi przybocznymi, jakimiś gabinecikami (politycznymi), będą ustalali, kto się nadaje, a kto się nie nadaje do samorządu. Liczymy na aktywność obywatelską i na oddolne ruchy” – powiedział Kukiz.

Pytany, kto będzie decydował o tym, którego kandydata poprze Kukiz’15, polityk powiedział, że “sami będą siebie wybierać”. “Lider powinien się kształtować w sposób naturalny, a nie w sposób narzucony odgórnie” – podkreślił. Jak dodał, Kukiz’15 będzie jedynie chciał zweryfikować kandydatów pod względem uczciwości i transparentności.

Osoba, która chce kandydować musi wybrać z listy na jakie stanowisko aplikuje w wyborach samorządowych, następnie musi poinformować, czy chce kandydować z komitetu Kukiz’15, własnego komitetu ze wsparciem Kukiz’15, czy innego komitetu ze wsparciem Kukiz’15. Kandydat musi też podać dane osobowe, a także informacje do jakich partii i stowarzyszeń należy, bądź należał, jakie funkcje publiczne pełnił w przeszłości i obecnie, oraz w jakich wyborach startował po 1989 roku.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

BRAK KOMENTARZY