Nowy żłobek w Świątkach zapewni opiekę dzieciom, a rodzicom pozwoli wrócić do pracy

0
6839

W Świątkach otwarto dzisiaj żłobek, oficjalnie z udziałem zaproszonych gości i rodziców z dziećmi, które będą w nim przebywały pod opieką doświadczonego personelu. W dobudowanym do przedszkola  skrzydle budynku znalazły się pomieszczenia dydaktyczne oraz zaplecze socjalne dla 20 dzieci w wieku od roku do trzech lat.

Inwestycję sfinansowano z dwóch źródeł :Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 „MALUCH”- edycja 2016 oraz ze środków własnych Gminy Świątki.  Po rozliczeniu projektu całkowity koszt dotacji wyniósł 496 372,79 złotych, a wkład własny Gminy wyniósł 303 627,82 złotych – powiedział Sławomir Kowalczyk, wójt Gminy Świątki w czasie uroczystego otwarcia placówki.

 Najbardziej, oprócz dzieci, z nowego żłobka cieszą się rodzice, którzy teraz bez obaw będą mogli powrócić  po urlopie macierzyńskim do pracy. Dyrektorem nowej placówki została Anna Kur, która wcześniej pracowała w zespole żłobków w Olsztynie. Jutro będą jeszcze dni otwarte ,które mają pozwolić zaadoptować się rodzicom i dzieciom do nowej sytuacji i lepiej poznać funkcjonowanie żłobka. Dyrektor placówki, powiedziała nam, że normalne zajęcia będą się odbywały już od 6 lutego ,czyli najbliższego poniedziałku. Obecnie zapisanych do żłobka jest 16 dzieci. Większość z nich jest w wieku powyżej 2 lat. Dla nich zajęcia będą się odbywały z różnych dziedzin, ale w formie bardziej zabawy niż nauki, bo zabawa w tym wieku jest dominującym sposobem poznawania otaczającego świata.

Dzieci w żłobku oprócz  fachowej opieki, będą korzystały z całodziennego wyżywienia przygotowywanego w nowej kuchni, z nowych pomieszczeń przeznaczonych na łazienkę i toaletę oraz sal do zabawy i odpoczynku. Na terenie powiatu olsztyńskiego świątkowski żłobek jest drugim po żłobku w Olsztynku otwartym w ostatnim czasie  tego typu obiektem.

Przedszkolaki przygotowały występ artystyczny   z piosenkami oraz inscenizacją wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Po części oficjalnej wszystkie zaproszone na otwarcie dzieci mogły poznać z bliska zabawki, zapoznać się z łazienką i toaletą, a nawet sprawdzić czy działają krany i spłuczki. Po zainteresowaniu maluchów widać było, że z adaptacją nie będzie problemów, bo wszystkie chętnie, wszystko oglądały i z radością na buziach zaglądały w każdy kąt.

Pod koniec 2016 r. Gmina Świątki złożyła wniosek o dofinansowanie działalności żłobka w ramach programu „ Maluch plus 2017”.

Fotorelacja

 

BRAK KOMENTARZY