Nowy zabytek na Warmii i Mazurach

0
656

Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków most żelbetowy pomiędzy Różanami (gm. Gronowo Elbląskie) a Zwierzeńskim Polem (gm. Markusy, pow. elbląski).

Most nad Tiną Dolną posiada jedno przęsło o dł. 21,8 m i całkowitej szerokości 8,4 m i jest złożony z dwóch żelbetowych dźwigarów i płyty wspartej na poprzecznicach. Po obu stronach jezdni, opatrzonej bitumiczną nawierzchnią, znajdują się 2 chodniki wsparte na wspornikach o różnej wysokości, z metalowymi balustradami wykonanymi z kształtowników, ozdobionymi motywami kwiatowymi. Chodniki oddzielone są od jezdni żelbetowymi, pełnymi, łukowymi balustradami; po wewnętrznej stronie jednej z nich wyryto datę powstania mostu – 1912 r.
WKZ uznał, że obiekt posiada niewątpliwą wartość historyczną, o której decydują: czas powstania, pierwotne przeznaczenie oraz dzieje budowlane. Most jest jednym z charakterystycznych elementów żuławskiego krajobrazu kulturowego, związanym z rozwojem komunikacyjnym i przemianami przestrzennymi regionu. Jest też doskonale znany turystom, dla których stanowi jeden z punktów orientacyjnych podczas wycieczek oraz wdzięczny obiekt wielu zdjęć dokumentujących część Żuław przynależącą do powiatu elbląskiego.
W tej chwili decyzja czeka na uprawomocnienie się.
ŹRÓDŁO: W-MUOZ

BRAK KOMENTARZY