Nowy projekt Poczty Polskiej. Nowoczesne pociągi na znaczkach

0
87

„Nowoczesny tabor kolejowy” to seria 5 znaczków pocztowych z przywieszką, które Poczta Polska wprowadziła do obiegu.
Autor projektów, Jan Konarzewski, w ramach najnowszego wydawnictwa przedstawił współczesne, elektryczne pojazdy szynowe wykorzystywane w Polsce przez największych przewoźników – PKP Intercity, Polregio i Koleje Mazowieckie. Na poszczególnych znaczkach zaprezentowano pociągi: Pendolino, Flirt, Dart, Impuls i Elf II, a na przywieszce historyczną lokomotywę parową. Poczta Polska wydała również 3 limitowane koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu.

Synonim nowoczesności polskiej kolei 

Przedstawiają one grafiki mostów kolejowych. – Z każdym rokiem polski tabor kolejowy staje się coraz nowocześniejszy i bardziej bezpieczny. Poczta Polska dostrzega to i wraz z Urzędem Transportu Kolejowego, prezentuje na 5 znaczkach pojazdy szynowe, promując nie tylko najbezpieczniejszy, ale również jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu na lądzie. Ciekawostką filatelistyczną jest pokazany na przywieszce parowóz Pt31, który był synonimem nowoczesności polskiej kolei w latach 30. XX wieku – stwierdza wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Najnowsza emisja Poczty Polskiej jest odpowiedzią na zgłaszane przez filatelistów zapotrzebowanie na tematykę kolejnictwa. Jest również wyśmienitą okazją do promowania ekologicznych środków transportu. Hasło „Zielona Poczta” to jeden z kluczowych celów zawartych w najnowszej strategii spółki.
Inicjatorem projektu ERK2021 jest Komisja Europejska. Przez cały rok 2021 odbywać się będą liczne imprezy związane z transportem kolejowym, których celem będzie zwiększenie znaczenia kolejnictwa i promowanie go jako inteligentnego i ekologicznego środka przemieszczania się. Koordynatorem krajowych wydarzeń z tym związanych jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, z którym Poczta Polska współpracowała przy realizacji najnowszej emisji.

Znaczki na początek Roku Kolei

29 marca oficjalnie Rok Kolei rozpoczęła Komisja Europejska i prezydencja portugalska. W Polsce symbolicznym rozpoczęciem Roku Kolei jest start emisji znaczków z nowoczesnym taborem. – Cieszę się, że udało nam się zachęcić Pocztę Polską do emisji tej serii znaczków. Kolej jest ważnym elementem życia i gospodarki każdego kraju. Jej potencjał i ekologiczny charakter warto podkreślać na każdym kroku. Europejski Rok Kolei jest impulsem do szerokiej promocji transportu kolejowego jako bezpiecznego, proekologicznego i łączącego ludzi i regiony środka transportu – podsumował start emisji dr inż. Ignacy Góry, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Dodatkową atrakcją związaną z najnowszą serią jest to, że oprócz standardowych znaczków, posiadających perforację (po 125 tys. sztuk każdego), Poczta Polska wprowadzi do obiegu walory nieperforowane (po 10 tys. sztuk każdego), co stanowić będzie rarytas dla kolekcjonerów.

ŹRÓDŁO: Poczta Polska

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ