Nowy kolejowy rozkład jazdy i podwyżka

0
788

Nowy rozkład jazdy pociągów został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z przewoźnikami.

Z informacji PKP PLK wynika, że mieszkańcy woj. lubelskiego w grudniu zyskają wygodniejsze i szybkie połączenia między Łukowem a Lublinem dzięki przebudowie odcinka linii Lubartów – Parczew. Nowe przystanki w Berejowie i Laskach oraz przebudowane perony zwiększą dostęp do kolei. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym ok. 18 min, a regionalnym 30 min.

Z kolei mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego od nowego rozkładu jazdy po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.

W woj. łódzkim od 23 grudnia, po przerwie pojadą pociągi na zmodernizowanej trasie z Łodzi do Kutna.

Natomiast w woj. śląskim od 12 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń na linii Gliwice – Bytom, gdzie podróż zajmie ok. 20 min. Lepsze połączenia zapewni modernizowana linia Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Dla podróżnych będzie nowy peron w Zabrzegu. Pociągi pojadą po nowym torze i moście nad Wisłą.

W woj. opolskim dzięki postępowi prac na linii Kędzierzyn-Koźle – Opole, pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Opolem pojadą o ok. 5-10 min szybciej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o ok. 15 min szybciej.

PKP PLK informuje też, że dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej poprawi przystanek Warszawa Targówek, na którym zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin – Warszawa Centralna – Modlin.

Mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta. To efekt prac PLK na linii Kutno – Płock – Brodnica.

W Małopolsce, dzięki zakończonej inwestycji PLK na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie, będą połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Skawina – Kraków.

Od 22 grudnia br. na trasę Kraków – Zakopane wracają bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie zimowe. W rozkładzie przewidziano 14 relacji dalekobieżnych m.in. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne.

Jak informują PKP PLK, dla podróżnych, w porównaniu do rozkładu jazdy z grudnia 2020 r., oddano w ciągu roku 20 nowych przystanków m.in. w Olsztynie, Łodzi, Krakowie i Radomiu. Wraz z nowym rozkładem jazdy, w życie wchodzi podwyżka za przejazdy. Będzie ona dotyczyła taryfy podstawowej i wyniesie średnio 10 proc.

Utrzymane zostało “za to Połączenie w dobrej cenie” na trasie do Olsztynka i stacjach pośrednich:

*Olsztyn Główny – Bartąg – 3,50 zł

*Olsztyn Główny – Gągławki – 3,50 zł

*Olsztyn Główny – Stawiguda – 4,00 zł

*Olsztyn Główny – Gryźliny – 4,50 zł

 *Olsztyn Główny – Olsztynek – 5,00 zł

Na tej trasie obowiązuje nadal bilet miesięczny za 80 zł.

Utrzymana zostaje też specjalna oferta przejazdów na terenie Olsztyna, gdzie bilet będzie nadal kosztował 3,40 zł.

ŹRÓDŁO: PAP, mat. własne

BRAK KOMENTARZY