Nowe uprawnienia straży miejskiej

0
595

Strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Mogą karać mandatami kierujących hulajnogami elektrycznymi i rowerzystów.

Nowe uprawnienia strażnicy miejscy i gminni zyskali na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 lipca.

Do tej pory ci funkcjonariusze mogli tylko zatrzymywać użytkowników takich pojazdów, legitymować ich oraz wydawać im polecenia dotyczące korzystania z drogi. Rozporządzenie wprowadza także do kodeksu nowe przepisy dotyczące jazdy m.in. hulajnogą elektryczną. Nowo wprowadzone przepisy obowiązują również rowerzystów.

Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie można przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Jednak trzeba tam jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY