Nowe siły polityczne w regionie

0
672
Od lewej: Joanna Michalska,Wicestarosta Olsztyński, Andrzej Abako,Starosta Olsztyński, Marcin Galibarczyk, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Na Warmii i Mazurach zawiązuje się coraz więcej nowych ruchów politycznych. Jednym z nich jest Ogólnopolska Koalicja Samorządowa OK Samorząd.

Jej przedstawiciele gościli niedawno w Olsztynie na Forum Samorządowym. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechali m.in.: Tadeusza Czajka, Przewodniczącego Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej OK Samorząd, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wiceburmistrz Warszawy Śródmieście Wojciech Matyjasiak oraz radny Sejmiku Dolnośląskiego Patryk Wild.

Doświadczony samorządowiec

Organizatorem panelu dyskusyjnego było starostwo olsztyńskie. To nie był przypadek. W działalność OK Samorząd zaangażował się Andrzej Abako. I to ten samorządowiec mówi dziś o ambicjach politycznych nową siłą. – Sam wywodzę się, jako starosta z ugrupowania samorządowego. Umiemy wygrywać wybory do gmin i do powiatów. Chcemy wystawić swoich kandydatów w projekcie do sejmiku. OK Samorząd jest reprezentowana praktycznie w całym kraju. Mamy tę ideę, by w całym kraju zarejestrować komitety wyborcze do sejmików województwa. Wspólnie z samorządowcami, którzy mają doświadczenie, którzy są znani w swoich środowiskach chcemy zbudować alternatywę dla partii politycznych – mówi starosta Andrzej Abako.
Dodaje. że OK Samorząd, “bardzo lubi wszystkie partie polityczne“. – Chcąc mieć swoją tożsamość samorządową nie możemy “przykleić się” do partii politycznej. Chcemy by nasz oddolny głos był bardziej słyszalny. Liczę na to, że województwie warmińsko-mazurskim, podobnie jak w innych uda się zaprezentować fajny projekt dla ludzi, którzy będą chcieli przystąpić do wyborów.

Prezydent z ruchem TAK! Dla Polski
Swoich sił w wyborach zamierza spróbować także Ruch Samorządowy “TAK! Dla Polski”. W przypadku Warmii i Mazur stoi za nim prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Niedawno zawiązane zostały regionalne struktury. Jego zastępcą został prof. Mirosław Gornowicz, radny z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami. W zarządzie znaleźli się m.in. Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza, a także Józef Maciejewski, wójt gminy Sorkwity. – Grupa założycielska liczy 16 osób. Za główny cel “TAK! Dla Polski” stawia sobie wzmocnienie samorządności. Główne postulaty to: zwiększenie nakładów na edukację, zielony samorząd, decentralizacja służby zdrowia, stabilne budżety, decydowanie o sprawach lokalnych, powołanie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej. To także sprawa konsultacji przez samorządy projektów ustaw oraz przekazanie przez państwo więcej środków na budownictwo społeczne i komunalne, odpolitycznienie mediów publicznych.

BRAK KOMENTARZY