Nowe miejsce dla uchodźców z Ukrainy

0
587

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski udostępnia uchodźcom „Bratniaka”, czyli akademik przy ul. Żołnierskiej. 

Jedenastokondygnacyjny budynek stał pusty od lipca ubiegłego roku. Już dzisiaj (23.03.) po południu zostanie w nim zakwaterowanych pierwszych 50 uchodźców z Ukrainy. Docelowo stanie się on tymczasowym domem dla prawie 500 osób.

– Będzie to jeden z największych ośrodków tego typu w regionie – dodaje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, który teraz będzie dysponować „Bratniakiem”.

Umieszczenie uchodźców w „Bratniaku” to efekt rozmów między Urzędem Wojewódzkim, który koordynuje rozmieszczenie uchodźców a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, do którego budynek należy.

– To nasz wkład w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Poza tym uniwersytecka Fundacja „Żak” udostępniła jeszcze 35 miejsc w akademikach w Kortowie z pełnym wyżywieniem – przypomina prof. Paweł Wielgosz, prorektor UWM ds. umiędzynarodowienia i uniwersytecki koordynator ds. pomocy uchodźcom.

Ale to nie jedyne formy pomocy. Społeczność akademicka organizuje zbiórki żywności, środków higieny i leków, wpłaty pieniężne a także akcje charytatywne na rzecz walczącej Ukrainy. Do tych działań prowadzonych na Uniwersytecie uczelnia dołącza kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Olsztynie. Są przeznaczone dla dorosłych. Prowadzi je Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców, jednostka ogólnouczelniana UWM.

BRAK KOMENTARZY