Nowa palma przy starostwie w Olsztynie

0
386

Palma ponownie została ustawiona przy Zaułku Mikołaja Kopernika w Olsztynie.

Palma pojawiła się w mieście w maju 2021 roku jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego Mikołaja Kopernika, który powstał przy budynku starostwa (przy ul. M. Kopernika) dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował nasz Wielki Astronom.

Posadzone w nim zostały rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko tego uczonego: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Wśród nich znalazła się także palma z rodziny Coppernicja. Taką nazwę rodzinie prawie pięćdziesięciu gatunków palm występujących na obszarze całej Ameryki Południowej i Środkowej nadał w połowie XIX wieku niemiecki biolog Karol F. Martius (1794-1868), który ją wyróżnił i opisał.

Pod koniec 2021 roku, dwóch sprawców podpaliło palmę znajdującą się przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie. – Szkoda, bo jest popularną już w mieście atrakcją, ale wygląda na to, że nie ma lekarstwa na ludzką głupotę – mówił wtedy Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Dziś palma znów jest na swoim miejscu. – Nowa palma zastąpiła dziś swoją poprzedniczkę, która zimą została spalona – informuje Wojciech Szalkiewicz, rzecznik starostwa. – Palma musi być sztuczna, bo naturalna nie przeżyłaby w naszym klimacie. W 100 proc. prawdziwe są pozostałe kwiaty.

BRAK KOMENTARZY