Nowa inicjatywa samorządu z myślą o Kołach Gospodyń Wiejskich

0
80
Marszałek Gustaw Marek Brzezin

Zarząd województwa ogłasza pierwszą edycję konkursu „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2021 roku”. 

Wnioskodawcami mogą gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie z Warmii i Mazur, które nawiążą współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich z tej samej miejscowości. Ideą inicjatywy jest promowanie działań z zakresu modernizacji terenów wiejskich i budowanie silnego kapitału społecznego zapisane w „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2030”.

 Środki mogą przeznaczone być na zakup wyposażenia kuchennego umożliwiającego rozwój działalności Kół Gospodyń Wiejskich (sprzęt AGD, namioty, grille, garnki, naczynia, sztućce, akcesoria ułatwiające prawdę w kuchni czy ekspozytory do przetworów i innych wytwarzanych produktów) oraz zakupu strojów ludowych i regionalnych. Dotacja nie obejmuje z kolei zakupu materiałów do bieżącej produkcji (np. artykuły żywnościowe), artykułów jednorazowego użytku, usług (poza niezbędnymi związanymi z transportem i montażem zakupionych sprzętów), stołów, krzeseł, foteli, kanap, komputerów, telewizorów, drukarek, ksero czy wyposażenia łazienek. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel łącznie 100 tys. zł, natomiast dofinansowanie wynosi maksymalnie 5 tys. zł. Każda gmina musi zagwarantować co najmniej 20 proc. kosztów całkowitych i może złożyć tylko jeden wniosek. Ma na to czas do 7 maja 2021 roku. Koła Gospodyń Wiejskich to jedne z najstarszych i najliczniejszych organizacji społecznych w Polsce. Działają we wszystkich województwach, powiatach i gminach w kraju mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek dodaje, że w ostatnich latach nastąpiła masowa reaktywacja Kół Gospodyń Wiejskich. Po latach zapomnienia coraz częściej zakładane są nowe lub dynamicznie reaktywują się stare koła. – Ich aktywność przejawia się w kultywowaniu tradycji, rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach wypoczynku wakacyjnego – mówi marszałek Brzezin. – Pielęgnują tradycję i jednocześnie budują nowy obraz aktywnego społeczeństwa, sięgając skutecznie po środki finansowe na realizację planów i zamierzeń w swoich małych ojczyznach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ