Nowa atrakcja turystyczna pod Olsztynkiem

0
409

Wszystkim miłośnikom spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i w otoczeniu lasów, Nadleśnictwo Olsztynek przygotowało i udostępniło nową atrakcję turystyczną.

W sierpniu przy lapidarium geologicznym na Dylewskiej Górze w Wysokiej Wsi, rozpoczęto tworzenie równikowego zegara słonecznego. Konstrukcja tego urządzenia wymagała m.in.: znalezienia nasłonecznionego miejsca przy lapidarium, wyszukania głazu narzutowego na terenie żwirowni GLAZNOTY, wyznaczenia południka miejscowego za pomocą GPS.

Projekt zegara został wybrany tak, aby nawiązywał do zbudowanego w 2015 r. lapidarium (kolekcja skandynawskich głazów narzutowych). Konstrukcja urządzenia zostanie ukończona jesienią. Równikowy zegar słoneczny nie tylko wzbogaci i uzupełni lekcje fizyki, matematyki i geografii, ale będzie także ciekawą atrakcją turystyczną na Szlaku Kopernikowskim. W 2023 roku będziemy obchodzić 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – jednego z najbardziej znanych polskich astronomów, kanonika warmińskiej kapituły, matematyka, ekonomisty, kartografa, lekarza.

Zadanie realizowane jest przy współpracy czterech instytucji: Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Nadleśnictwa Olsztynek i Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie.

ŹRÓDŁO: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich

BRAK KOMENTARZY