„NOCKI, GACKI I BOROWCE” czyli „MÓJ SĄSIAD NIETOPERZ” W ORANŻERII KULTURY

0
307

Listopadowe spotkanie w Klubie „Nasza Mała Ojczyzna” – w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim zostało poświęcone nietoperzom. Piątkowego wieczoru gościem był Lech Pietrzak z Fundacji proNauka – doktor nauk biologicznych, hydrobiolog i ekolog, który od wielu lat zajmuje się tymi latającymi ssakami. Jest również Laureatem konkursu POPULARYZATOR NAUKI 2008 Serwisu Nauka w Polsce.

Podczas spotkania Pan Lech Pietrzak odczarował panujące od dawna niezbyt pochlebne opinie na temat nietoperzy. Przybliżył nam przyrodnicze aspekty ich funkcjonowania m in. sposób rozmnażania, opiekę nad młodymi. Zaprezentował je jako puchate, miłe zwierzęta. Obalił też mit o ich wplątywaniu się we włosy. Nocne ssaki zostały przedstawione w innym, korzystnym świetle. Co nie oznacza, że nie sprawiają ludziom żadnych kłopotów. Czasem nie uchronimy się od niezapowiedzianej wizyty i po prostu nietoperz może odwiedzić nas w naszym mieszkaniu. Pan Lech opowiedział nam o tym, jak należy się zachować w takim przypadku.

Miłym akcentem było podarowanie przez naszego gościa każdemu uczestnikowi spotkania książki pt. „Mój sąsiad nietoperz”, której jest on współautorem razem z Joanną Duriasz. Pozycja została wydana w 2017 r. Olsztynie w wydawnictwie Mantis na zlecenie Fundacji proNauka.

Dowiemy się z niej nie tylko o zwyczajach nietoperzy, miejscach ich zamieszkiwania czy rozpoznawaniu gatunków. Przeczytamy o nietoperzach bytujących na Warmii i Mazurach – regionie im sprzyjającym, który licznie zamieszkują. A Lidzbark to swoisty raj dla nietoperzy: zamek, stare budynki, rzeka Łyna, liczne lasy i parki, a w nich drzewa.

Uczestnicy spotkania już wiedzą, co robić w przypadku „nocnego gościa”. Nie bójmy się tych ssaków, gdyż jak głosi chińskie porzekadło „szczęśliwy dom, w którym gościł nietoperz”.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY