Noc Muzeów we Fromborku

0
1207

W sobotę 18 maja 2019 r. oba działające we Fromborku muzea: Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny, otworzyły wieczorem swoje obiekty dla zwiedzających. Poza zwiedzaniem stałych i czasowych ekspozycji w tym dniu można było skorzystać z dodatkowych atrakcji.

W Szpitalu św. Ducha Noc Muzeów rozpoczęła się od wykładu dr Jowity Jagli pt. “Święci leczący – Zranieni Uzdrowiciele”. Ikonografia i formy kultu”. Drugi wykład wygłosił dr hab. Tomasz Konopka z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Mówił o tym jak medycyna sądowa służy historii. Pomiędzy prezentacjami naukowców można było zobaczyć żywy obraz “Lekcja Anatomii dr Tulpa” wg Rembrandta w wykonaniu Koła Naukowego “Pokolenie F. Nightingale” z Wydziału Nauk o Zdrowiu Elbląskiej Uczelni Ekonomiczno-Humanistycznej. We wnętrzu Szpitala św. Ducha zabrzmiała muzyka dawna. Kompozycje z renesansu i baroku zaprezentowały Anna Radkiewicz i Renata Skotnicka (Skuti Ensemble).

Pogoda we Fromborku dopisała i mogły się odbyć, przy ogrodzie sąsiadującym z budynkiem Szpitala św. Ducha, warsztaty tworzenia “Warmińskich Mandali”. Prowadząca je Mayra Wojciechowicz opowiadała o właściwościach roślin, ich symbolice, ale także o tym jak tworzy swoje prace. Warsztaty cieszyły się zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Uczestnicy z radością tworzyli własne kompozycje z suszonych roślin i piór. Podobnie jak w ubiegłym roku, z produktami zielarskimi z Warmii, przyjechała z Liksajn Spółdzielnia “Negocjator.  Zwiedzający mogli także obejrzeć prace Jana Jubaala Wasińskiego  zestawione z dziełami sztuki sakralnej na nowo otwartej wystawie czasowej „Anatomia Sacra”. Artysta w swoich pracach próbuje dotknąć problemu świętości materii, zagadnienia estetycznego piękna i brzydoty. Konfrontuje fakty z życia świętych  z legendami.

Wyjątkowe prezentacje odbywały się także w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym.  Można było zobaczyć jak pracują konserwatorzy dzieł sztuki: malarstwa, rzeźby i witraży. Pokazy przygotowała Pracownia Konserwacji Zabytków Ewy Olkowskiej z Olsztyna oraz Pracownia Konserwacji Witraży Sławomira Oleszczuka z Wrocławia. Naturalne tło dla tego drugiego pokazu stanowiła jedna z najlepszych kolekcji witraży w Polsce, którą stworzyli muzealnicy z Muzeum Mikołaja Kopernika. O kolekcjach numizmatycznych muzeum można było porozmawiać z Martą Jagłą z Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Mikołaja Kopernika.

Oprócz tego na zwiedzających czekały wystawy: „Zwiastowanie dla oczu  – sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów  na Warmii i Mazurach” oraz  „70. lat Muzeum Mikołaja Kopernika”.

Do północy funkcjonowało planetarium  w przyziemiu dawnej dzwonnicy. Na seansach można było obejrzeć „Perły ze śmietnika”. Do 21:00 można było odwiedzić katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła i wieżę Radziejowskiego, z której roztaczał się tego wieczoru wspaniały widok, a szczególną atrakcją był malowniczy zachód słońca odbijającego się w wodach Zalewu Wiślanego.

W ramach Nocy Muzeów można było także zwiedzić Park Astronomiczny, w którym została otwarta wystawa „Kopernik od zera do Szancera”.

W Nocy Muzeów wzięło udział sporo mieszkańców Fromborka, ale byli też goście z odleglejszych miejsc. Do Fromborka zawsze warto przyjechać, a wydarzenia w czasie Nocy Muzeów stanowią świetną zachętę do poznawania zawartości muzealnych gablot.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY