Nietypowe przejście dla pieszych na jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie

0
337

Koncert przed szkołą oraz otwarcie niezwykłego przejścia dla pieszych – to były najważniejsze elementy wtorkowych (22 czerwca) obchodów.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Olsztynie obchodzi 75-lecie powstania. – Absolwentów szkoły mogliśmy i możemy podziwiać w różnych zakątkach świata – mówił podczas uroczystości prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Dziękuję serdecznie za cały Państwa wysiłek oraz za doskonałą promocję naszego miasta.
W upalne, wtorkowe przedpołudnie młodzież dała występ przed szkołą. Główna część obchodów odbyła się właśnie przed jej siedzibą przy ul. Kościuszki. – Świętowanie miało wyglądać zupełnie inaczej – przyznała na wstępie dyrektor placówki Teresa Taradejna. – Cieszymy się jednak, że możemy tak zaistnieć w przestrzeni naszego miasta. I to nie tylko bezpośrednio muzycznie.
W pobliżu placówki powstało bowiem oryginalne przejście dla pieszych, które wyglądem przypomina klawiaturę fortepianu. Na pomysł takiego uhonorowania jubileuszu placówki wpadła Rada Rodziców. – Od pomysłu do realizacji była długa droga – mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Katarzyna Poluchowicz. – Zależało nam na tym przede wszystkim dlatego, by wszyscy widzieli, gdzie jest szkoda muzyczna.
Wzór klawiatury fortepianu jest wymalowany w taki sposób, że kierujący pojazdem który dojeżdża do wyznaczonego przejścia widzi pełnowymiarowe pasy z oznakowania poziomego. I ma obowiązek zachowania się tak samo, jak przy każdym innym przejściu. Państwowa Szkoła Muzyczna w Olsztynie powstała w 1945 roku. Początkowo mieściła się w jednej z willi zlokalizowanych przy obecnej ul. Nowowiejskiego. Do obecnej siedziby przeniosła się dopiero na przełomie lat 60. i 70.

BRAK KOMENTARZY