Nielegalny przewóz odpadów w ciężarówce na S7

0
364

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie ujawnili nielegalny przewóz odpadów na krajowej S7. W naczepie pojazdu znajdowały się odpady z żelaza, stali, gumy i plastiku.

Funkcjonariusze Referatu Realizacji z Elbląga zatrzymali do kontroli na drodze ekspresowej S7 samochód ciężarowy na polskich numerach rejestracyjnych. Oznaczenie na kabinie pojazdu wskazywało na przewóz odpadów. Z dokumentów przedstawionych przez kierowcę wynikało, że transport dotyczy odpadów z żelaza i stali. Funkcjonariusze zweryfikowali dane zawarte w dokumentacji i prześwietlili ciężarówkę przy użyciu mobilnego skanera RTG.

– W trakcie kontroli okazało się, że w przestrzeni ładunkowej znajdują się jeszcze inne elementy poza zgłaszanymi przez przewoźnika – gumowe i plastikowe – informuje Marta Rosiak, rzeczniczka Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie. 

W związku z wątpliwościami, co do prawidłowej klasyfikacji odpadów, wezwano inspektorów (WIOŚ) z Delegatury w Elblągu.

Funkcjonariusze wraz z inspektorami WIOŚ udali się na miejsce załadunku towaru, gdzie okazało się, że na posesji i w pomieszczeniach zakładu znajduje się duża ilość zdemontowanych części samochodowych oraz uszkodzone pojazdy.

Jedna z osób przebywających na posesji oświadczyła, że w przedmiotowym miejscu „rozbiera się samochody”. W związku z podejrzeniem nielegalnego procederu demontażu pojazdów, w tym również pochodzących z kradzieży kontrolujący wezwali na miejsce funkcjonariuszy z KMP w Elblągu.

Za stwierdzone podczas kontroli naruszenie z ustawy o transporcie drogowym kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł, natomiast ujawnienie miejsca nielegalnego prowadzenia demontażu pojazdów zagrożone jest karą w wysokości do 500 tys. zł. Dalsze czynności w sprawie prowadzi WIOŚ w Elblągu.

BRAK KOMENTARZY