Nie wszystkie gminy chcą “Czyste powietrze”

0
1444

Słabe zainteresowanie programem “Czyste powietrze”, choć można nie tylko zadbać o środowisko, ale także o swój portfel.

Duszące, trujące pyły – to codzienność wielu miast Polski. Tak też jest na Warmii i Mazurach. W wielu przypadkach poziom szkodliwych pyłów przekracza dopuszczalne normy. Zmienić to ma Program Priorytetowy “Czyste Powietrze” pilotowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Program, który poprawi środowisko i finanse

 Jego celem celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią.

 – Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowy – podkreślają autorzy programu.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego w formie dotacji, pożyczki, z których mogą skorzystać osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego kotła grzewczego. Dotacje wypłacane są do 60 proc. poniesionych kosztów (maksymalnie 37 tys. zł) przy miesięcznych dochodach do 1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1960 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Osoby o niskich dochodach mogą ubiegać się o wyższe wsparcie.

Fundusz wydłuża termin składania deklaracji

Jednym z ważniejszych warunków skorzystania z tego programu jest zaangażowanie się samorządu, który ma pomóc chętnym m.in. w załatwieniu niezbędnych formalności. Okazuje się jednak, że samorządy niezbyt garną się do skorzystania z możliwości oferowanej przez WFOŚiGW w Olsztynie. – Do tej pory podpisaliśmy umowy z 25 gminami na 116 wszystkich w województwie. Sytuacja lekko się poprawiła, bo kolejnych 35 gmin złożyło deklaracje podpisania umówmówi Olga Kaczorowska, nadzorująca realizację Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. – Liczymy, że więcej samorządów zechce wziąć udział w naszym projekcie, który jest nastawiony na uzyskanie ekologicznych efektów.

WFOŚiGW w Olsztynie chcąc dać szansę niezdecydowanym samorządom zdecydował o wydłużeniu terminu składania deklaracji. – Nowy termin to koniec marcamówi Olga Kaczorowska.

Gmina pomoże mieszkańcom

W gronie gmin, które podpisały już umowy z WFOŚiGW w Olsztynie znalazła się m.in. Nidzica, Ełk, Orneta, Gołdap, Braniewo, Lidzbark Warmiński a także Kowale Oleckie. Deklarację przystąpienia do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze złożyła m.in. gmina Stawiguda. – Nasza gmina jest bardzo ciekawa, jeżeli chodzi o położeniemówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. – To jedno miejsce skupiające różne funkcje, w tym mieszkalne, turystyczne, wypoczynkowe, inwestycyjne. To wszystko stanowi o atrakcyjności naszej gminy. Jeżeli chodzi o te ostatnie to działamy ściągając inwestorów, jeżeli chodzi o aspekty turystyczne to chcemy dbać o utrzymanie zasobów przyrodniczych, czemu służy ekologiczne podejście.

Wójt Kontraktowicz dodaje, że gmina korzysta z dotacji zewnętrznych, co jest jednym z celów polityki Stawigudy. – Liczymy, że korzystać z nich będą również nasi mieszkańcy. Dlatego chcemy w tym im pomócpodkreśla wójt gminy Stawiguda.

gwas

BRAK KOMENTARZY