Rudi ma niesprawne tylne łapki, co sprawia, że nie chodzi normalnie, tylko pełza na brzuchu. Właścicielka psa kupowała w przeszłości różne wózki, ale żaden nie zdał egzaminu. – Chodzi o to, że ten piesek jest nieproporcjonalnie długi, bo jest to taki jamnikowaty kundelek. Wszystkie dotychczasowe wózki źle układały się na brzuszku i konieczne jest zaprojektowanie specjalistycznego wózka na wymiar, a do tego konieczne jest stworzenie wirtualnej wersji pieska w komputerze – wyjaśnia dr inż. Joanna Pawłowicz.
Na tej podstawie w ramach pracy dyplomowej studentki zaprzyjaźnionej z UWM Politechniki Poznańskiej powstanie specjalny projekt. W związku z tym z dr inż. Joanną Pawłowicz i dr. inż. Piotrem Bilko skontaktowała się fundacja Psygarnij, która poprosiła ich o wykonanie skanu i tzw. „cyfrowego bliźniaka” (ang. digital twin) Rudiego.
– Ze skanu, który zrobiliśmy powstała chmura punktów, czyli miliony punkcików, które odzwierciedlają dokładny kształt pieska w 3D. Dzięki temu osoba, która zaprojektuje ten wózek, będzie go mogła idealnie dopasować do ciała Rudiego. Ważne jest też to, że ten wózek ma zostać tak skonstruowany, że w momencie, w którym piesek będzie spacerował, będą poruszały się jego tylne łapki i jednocześnie się rehabilitowały – mówi dr inż. Joanna Pawłowicz.
– Było to możliwe, ponieważ posiadamy skaner ręczny, który służy do skanowania niewielkich lub średniej wielkości obiektów. Małym utrudnieniem było to, że piesek ruszał się podczas skanowania, ale na szczęście był z nami weterynarz, który trochę go uspokoił. Chciałbym jednak podkreślić, że wszystko odbyło się w taki sposób, że piesek absolutnie nie ucierpiał, ani nie było to dla niego bolesne – zaznacza dr inż. Piotr Bilko.