Nauczanie zdalne na UWM-ie zdaje egzamin

0
1107
Budynek Rektoratu UWM w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przeprowadza obecnie zajęcia tylko w formie zdalnej. Takie nauczanie zdaje jednak egzamin, o czym zapewnia dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM.

-Czy nauczanie zdalne prowadzone na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zdaje egzamin?

Oczywiście, że zdarzają się jakieś problemy, ponieważ jest to bardzo duże przedsięwzięcie, bo bierze w nim udział 18 tysięcy studentów. Robimy jednak raporty i analizujemy przebieg kształcenia zdalnego i mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że to się sprawdza. Wszystko co było zaplanowane jest realizowane. Część zajęć się nie odbywa, ponieważ merytorycznie, one nie mogą być zdalnie prowadzone. Jeżeli chodzi o zajęcia praktyczne, to czekamy, aż będzie możliwość prowadzenia zajęć w uczelni, aby nadrobić zaległości.

Dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM. /fot. uwm.edu.pl

-Jakie zajęcia są prowadzone zdalnie?

Jeżeli chodzi o wykłady i seminaria, to w stu procentach są prowadzone zdalnie, natomiast zajęcia części praktycznej są z początku prowadzone zdalnie, natomiast niektórych umiejętności nie da się, w taki sposób studentom przekazać. Tutaj mamy około 40 % tego typu zajęć do nadrobienia.

-W jaki sposób będą więc wystawione oceny na koniec roku akademickiego?

Każdy koordynator zajęć oprócz tego, że odpowiada za program realizacji, odpowiada również za proces weryfikacji efektów uczenia się. Wprowadziliśmy zarządzenie, w którym opisujemy możliwości weryfikacji efektów uczenia się w formie zdalnej. Mowa o przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń w formie online. Są w tej chwili bardzo dobre narzędzia, umożliwiające przeprowadzenie tych procesów.

-Czy sesja egzaminacyjna będzie przeprowadzona w pełni zdalnie?

Jest zalecana forma zaliczenia zdalnego, w przypadku gdy cały program jest zrealizowany. Natomiast gdy nie został on zdalnie zakończony, to nie ma możliwości przeprowadzenia egzaminu.

-Egzaminy dyplomowe również będą w taki sposób przeprowadzone?

Mogą być one przeprowadzone w formie zdalnej. Obecnie praca dyplomowa przechodzi w sposób elektroniczny przez system APD. Praktycznie nie trzeba nawet drukować tych prac i oprawiać ich w tradycyjnej formie, tylko można zabezpieczyć ją w formie elektronicznej. Student więc nie musi się zjawiać, żeby osobiście taką pracę oddać i załatwić formalności. Spokojnie więc, taki egzamin również zdalnie można przeprowadzić.

-Kiedy rozpocznie się rekrutacja na nowy rok akademicki?

Projekt mamy już gotowy. Problem polega na tym, że nie mamy podstawy prawnej, żeby oficjalnie zmienić akt prawny normujący tą sprawę w uczelni. W ministerstwie jest przygotowywana ta podstawa prawna. Wszystko jest podporządkowane terminowi odbywania się egzaminu maturalnego i wydania świadectw maturalnych absolwentom szkół średnich.  Pierwszy etap nie ulega zmianie. Internetowa rejestracja kandydatów będzie udostępniona, tak jak to było zaplanowane. Będzie natomiast krótki czas pomiędzy rekrutacją letnią a jesienną. Jesteśmy również zmuszeni do wydłużenia czasu rekrutacji jesiennej dla kandydatów na studia niestacjonarne i studia drugiego stopnia, do około połowy października.

-To oznacza, że istnieje zagrożenie, iż nowy rok akademicki nie rozpocznie się w październiku?

Nie ma takiego zagrożenia. Rok akademicki rozpocznie się normalnie, natomiast zajęcia dla pierwszych roczników rozpoczną się nieco później.

BRAK KOMENTARZY