Napisz kartkę do seniora

0
334

Rodzinne, spędzane z najbliższymi – Boże Narodzenie nie jest takie dla wszystkich. Dlatego, by wesprzeć starszych, najczęściej samotnych, Miejski Ośrodek Kultury kolejny raz zachęca do pisania kart świątecznych.

Ponad pół tysiąca kartek, listów, drobnych prezentów trafiło w poprzednim roku do samotnych pensjonariuszy domów pomocy społecznych. Skala otwartych serc olsztynian zaskoczyły organizatorów, dlatego postanowili powtórzyć przedsięwzięcie. – Jest coś szczególnego w okresie świątecznym, co pozwala nam z większą niż na co dzień czułością myśleć o innych – mówi dyrektor MOK Olsztyn, Mariusz Sieniewicz. – Dlatego wierzymy, że ponownie dacie się zaprosić do akcji bezinteresownego sprawiania odrobiny radości innym. Tym, którzy potrzebują jej może bardziej od nas.

To doskonała okazja, by podzielić się z seniorami dobrą myślą i ciepłym słowem. Dzięki temu łatwiej im mierzyć się z samotnością i – niejednokrotnie – ciężkimi chorobami.

Podczas zbliżającej się akcji Miejskiego Ośrodka Kultury “Święta. Dobrze was widzieć” – 18 i 19 grudnia – na Targu Rybnym stanie specjalna skrzynka życzeń. Będzie można wrzucać do niej napisane przez siebie liściki, które zostaną przekazane zainteresowanym. – Wasz drobny gest może dostarczyć mnóstwo wzruszeń tym, którzy doznają ich zdecydowanie zbyt rzadko – zachęca Agnieszka Prusik z Miejskiego Ośrodka Kultury. – Pokażmy wspólnie, że nie wszyscy o nich zapomnieli.

Na życzenia, listy, świąteczną korespondencję od olsztynian czeka 27 mieszkańców domów pomocy społecznej:
* Pani Felicja (lat 89) jest miłośniczką malarstwa i pasjonatką koni. Uwielbia spacerować, zwłaszcza latem oraz zimą. Ceni sobie towarzystwo przyjaciół oraz rozmowy z nimi.
* Pani Klara (lat 84) lubi spokój i ciszę. Jej receptą na dobry humor jest dobra książka i kawa w zaciszu domu.
* Pani Jadwiga Spacerowiczka (lat 86) lubi spędzać czas przed TV, ale i spacerować z przyjaciółkami. Lubi dbać o swój wygląd i malować paznokcie.
* Pan Andrzej (lat 65). Przyjemność sprawia mu czytanie kryminałów. Pasjonat urządzeń elektronicznych oraz sportu – nie przegapi meczu ani skoków narciarskich
* Pani Ela (lat 71). Jej pasją są robótki ręczne, szczególnie uwielbia robić na drutach. Ze wszystkimi i na każdy temat znajdzie wspólny język. Miłośniczka cukierków (ale nie miętowych)
* Pan Zbyszek (lat 71). Pasjonat sportowych zmagań. Nie przegapi żadnej transmisji meczu w piłkę nożną, ręczną, ani skoków narciarskich. Interesuje go również motoryzacja
* Pani Jadzia Kawoszka (lat 82). Uwielbia kontakt z przyrodą i rozmowy na każdy temat. Miłośniczka kawy i dobrych słodyczy.
* Pani Ula (lat 73). Uwielbia rysować, kolorować i grać w bingo. Miłośniczka programów przyrodniczych i słuchania muzyki.
* Pani Jadwiga (lat 87). Pasjonuje się przyrodą. Uwielbia spacery na świeżym powietrzu. Miłośniczka malarstwa i dobrej literatury.
* Pani Henryka (lat 83). Spokojna i cicha. Lubi spędzać czas na oglądaniu TV. Miłośniczka słodkości, a w szczególności ptasiego mleczka.
* Pani Halina (lat 57). Pozytywnie nastawiona do otoczenia. Osoba niewidoma. Biegle posługuje się brajlem Często czyta bajki dzieciom z niepełnosprawnościami. Uzdolniona muzycznie. Gra na flecie. Lubi słuchać audiobooków.
* Pan Czesław (lat 61). Sympatyczny i życzliwy. Mimo choroby nastawiony pozytywnie do życia. Wcześniej pracował jako hydraulik na kolei. Interesuje się fantastyką.
* Pan Henryk Optymista (lat 68). Mimo niepełnosprawności (nie widzi) w pełni wykorzystuje możliwości techniczne wspomagające osoby niewidome. Chętnie uczy się nowych technologii. Życzliwy i aktywny w otoczeniu.
* Pani Helena (lat 63). Zaangażowana w sprawy innych mieszkańców DPS. Członkini samorządu mieszkańców. Życzliwa, pracowita i empatyczna. Wcześniej pracowała jako pielęgniarka. Lubi czytać książki.
* Pani Zofia i Pan Grzegorz (lat 74 i 77). Małżeństwo ceniące przyrodę, zakochane w kwiatach. Życzliwi, godni zaufania i autentyczni. Pan Grzegorz lubi grać w karty, a Pani Zosia interesuje się makramą.
* Pani Barbara (lat 73). Osoba kreatywna, lubi malować, obdarowuje przyjaciół i pracowników DPS swoimi rysunkami. Interesuje się fotografią.
* Pan Kazimierz (lat 91). Szarmancki i autentyczny starszy Pan. Życzliwy dla ludzi. Lubi obserwować otoczenie.
* Pani Krystyna (lat 90). Kocha zwierzęta. Dokarmia koty żyjące w pobliżu DPS. Bardzo kreatywna. Interesuje się haftowaniem, robótkami na drutach. Lubi gotować i piec ciasta.
* Pan Czesław Internauta (lat 74). Kocha zwierzęta, szczególnie koty. Sympatyczny i życzliwy. Nie jest mu obce “surfowanie” w Internecie. Interesuje się nowinkami technicznymi.
* Pan Tadeusz (lat 79). Uwielbia siatkówkę oraz piłkę nożną. Jest kibicem Stomilu Olsztyn. Chętnie słucha radia. Jest niewidomy. Wcześniej interesował się kolekcjonerstwem, numizmatyką.
* Pan Kazimierz Śpiewak (lat 81). Chętnie gra w karty oraz śpiewa. Wesoły. Prawdziwa złota rączka. Pracował jako budowlaniec.
* Pani Krystyna Tkaczka (lat 67). Mimo słabnącego wzroku wciąż chętnie robi na drutach. Lubi grać w karty. Z zawodu jest tkaczką.
* Pani Iwona (lat 61). Bardzo kreatywna artystka-malarka. Jej całym światem jest sztuka. Tworzy przy pomocy akwareli i pasteli. Lubi kwiaty.
* Pani Teresa Wróżka (lat 73). Nieustannie rozgrywa karciane pojedynki. W karty lubi nie tylko grać, ale i z nich wróżyć. Bardzo serdeczna.
* Pani Teresa Krawcowa (lat 81). Uwielbia robótki ręczne. Jest krawcową, wciąż szyje. Lubi układać puzzle. Bardzo pogodna.
* Pani Lidia (lat 66). Miłośniczka teatru, kabaretów oraz dobrego kina. Towarzyska i pomocna. Mieszkańcy domu mogą liczyć na to, że zawsze ich wysłucha. Z zawodu pielęgniarka.
* Pan Henryk Waleczny (lat 66), pasjonat gier stolikowych oraz łamigłówek. Lubi grać w karty i oglądać dobre filmy. Miłośnik serialu “Czterej pancerni i pies”. Zawodowy żołnierz.

BRAK KOMENTARZY