– Do tej pory pokazywaliśmy ciekawe miejsca o charakterze sakralnym i turystycznym na Warmii. W najnowszej publikacji natomiast mówimy o ludziach, którzy tu kiedyś mieszkali, o wydarzeniach, kulinariach i o gwarze warmińskiej – mówiła Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński, podczas spotkania z dziennikarzami.
W konferencji prasowej poświęconej najnowszemu wydawnictwu powiatu, czyli „Na Szlaku Świętej Warmii. Podróżnik kulturalny”, wzięli także udział Joanna Wańkowska-Sobiesiak i Wojciech Szalkiewicz, współautorzy książki, oraz Ireneusz Iwański z wydawnictwa Media Butterfly.
– Warmia jest niezwykle ciekawa, a my ją przybliżamy poprzez historie często dawno już zapomniane. Razem z Wojciechem Szalkiewiczem i księdzem Pawłem Szumowskim napisaliśmy „podróżnik”, bo ma on pomagać w podróżowaniu po Warmii. Są więc rozdziały o Koperniku i jego odkryciach, o Nowowiejskim i warmińskich, znanych w całej Europie, organach, o Ignacym Krasickim i jego ogrodach, o cesarzu Napoleonie Bonapartem, o kiermaszach i księdzu Barczewskim. Jest też mowa o tym, co się jadało w chałupach warmińskich i jakim językiem się mówiło – opowiadała Joanna Wańkowska-Sobiesiak.
Jak się okazuje, popularność wcześniejszych książek z serii o Szlaku Świętej Warmii przerosła oczekiwania wydawcy. – Nakład I i II tomu rozszedł się błyskawicznie. Jeszcze tego lata chcemy więc wznowić ich wydanie. Natomiast już od 8 lipca w większości księgarni internetowych, a także tych stacjonarnych w Olsztynie, będzie dostępny najnowszy, trzeci tom – zapewniał Ireneusz Iwański z wydawnictwa Media Butterfly.
Szlak Świętej Warmii to pomysł, który przez trzy lata zmienił się w markę własną, za którą Powiat został nagrodzony Grand Prix podczas XVII Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej w Wałbrzychu. – To nas zainspirowało do tego, by kontynuować działania i poszerzać kanały docierania z naszym produktem do kolejnych grup docelowych. Chcemy też stworzyć biblioteczkę wydawnictw o podobnym layoucie, związanych tematycznie ze szlakiem. Mamy w planach publikację książki pt. „Żydzi na Warmii”, dla której punktem wyjścia była barczewska synagoga. Powiat Olsztyński od roku jest jej właścicielem, a niedawno na jej rewitalizację pozyskał ponad 1 mln zł. Prowadzimy też rozmowy z gminami, właśnie trwają ostatnie prace redakcyjne nad wydawnictwem Gminy Purda pt. „Trakt Biskupi. Wrota Świętej Warmii”, z okładką wpisującą się w naszą serię świętowarmijną – wyjaśniła wicestarosta Michalska-Reda. Wspomniała też o wydawnictwie okolicznościowym, do którego Powiat się przymierza. Mowa o książce „Po Świętej Warmii z Mieczysławem Orłowiczem. Ilustrowany przewodnik dawny i współczesny”, który miałby się ukazać w setną rocznicę wydania „Ilustrowanego przewodnika po Mazurach pruskich i Warniji” ojca polskiej turystyki, wspomnianego Orłowicza.