Na jak długo można zaciągnąć kredyt gotówkowy

0
687
Zaciągając kredyt gotówkowy, możesz na różne sposoby określać jego parametry

Zaciągając kredyt gotówkowy, możesz na różne sposoby określać jego parametry. Jedną z kluczowych zmiennych jest termin spłaty zobowiązania, który w zależności od Twoich potrzeb, możliwości i wymagań może być krótszy lub dłuższy. W tym artykule podpowiadamy, jakie aspekty wziąć pod uwagę i czym się kierować, ustalając czas zwrotu kredytu gotówkowego.

Długi termin – niższa rata, wyższe koszty

Jedną z możliwości jest wskazanie w umowie odległego terminu spłaty. To, na jak długo można zaciągnąć zobowiązanie, określa regulamin danej oferty, który wskazuje minimalny i maksymalny czas na uregulowanie zobowiązania. W przypadku kredytów gotówkowych wynosi on z reguły od kilku miesięcy do nawet 10-15 lat, więc widełki są naprawdę szerokie. Decydując się na wydłużenie terminu zwrotu zadłużenia, trzeba pamiętać o związanych z tym konsekwencjach.

Długi czas spłaty kredytu dla wielu osób ma tę zaletę, że pozwala na obniżenie pojedynczej raty. Im więcej rat obejmuje zobowiązanie, a więc im dłużej jest spłacane, tym mniejsze raty się bowiem spłata. To dobre rozwiązanie w przypadku dużych kwot i osób, które chcą w jak najmniejszym stopniu obciążyć budżet domowy. Nie można jednak zapominać, że długi termin spłaty powoduje również podwyższenie oprocentowania, a co za tym idzie, wyższe koszty.

Wyższe koszty kredytu przy długim terminie spłaty wynikają z faktu, że tym samym zwiększa się liczba rat. Ponieważ odsetki naliczane są od każdej raty, siłą rzeczy wraz z wzrostem ich liczby podnosi się również oprocentowanie. Jeżeli więc zależy Ci na tym, żeby zadłużyć się jak najniższym kosztem, wydłużanie terminu spłaty przyniesie skutek odwrotny od oczekiwanego.

Krótki termin – wyższa rata, niższe koszty

Inną możliwością jest ustalenie krótkiego czasu spłaty. Takie kredyty gotówkowe są relatywnie tanie – to efekt wspomnianego przed chwilą mechanizmu polegającego na naliczaniu odsetek od kolejnych rat. Jeśli jest ich niewiele, maleje również oprocentowanie, co pozwala na ograniczenie kosztów kredytu. To niewątpliwa zaleta krótkiego terminu spłaty, ale wiąże się on również z innymi konsekwencjami.

Nieodległy czas spłaty zobowiązania sprawia, że koszty zobowiązania są co prawda niższe, ale rośnie wysokość raty, a to stanowi większe obciążenie dla domowego budżetu. Czy na pewno stać Cię na spłacanie przez określony czas tak dużej raty? Czy jesteś w stanie ją udźwignąć, mając na uwadze osiągane dochody i ponoszone na co dzień wydatki? Zanim skrócisz termin spłaty, znajdź odpowiedzi na te niezwykle ważne pytania.

Kolejna kwestia związana z ustanowieniem krótkiego terminu dotyczy konieczności posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Ponieważ duża rata wynikająca z nieodległego czasu spłaty w większym stopniu obciąża budżet domowy, musisz udowodnić bankowi, że potrafisz ją udźwignąć. Dlatego jeśli Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, przy wysokich kwotach kredytu bank może odmówić ustanowienia krótkiego terminu.

Podsumowując, przy ustalaniu czasu spłaty kredytu gotówkowego uwzględnij przede wszystkim relację pomiędzy wysokością pojedynczej raty a kosztem zadłużenia. Pamiętaj, że im bardziej wydłużysz termin, tym niższa będzie rata i tym wyższe będzie oprocentowanie. I odwrotnie – wraz ze skróceniem terminu wzrasta pojedyncza rata. Dlatego przy określaniu czasu spłaty tak ważna jest ocena własnych możliwości i perspektyw finansowych, która powinna być w tym przypadku decydująca. Jeśli poszukujesz najlepszych ofert kredytów gotówkowych, znajdziesz je na stronie finanse.rankomat.pl.

BRAK KOMENTARZY