MUZYCZNE POWITANIE ROKU W ORANŻERII

0
811

Nowy Rok 2020 w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim tradycyjnie powitano Koncertami Noworocznymi. Wystąpili: śpiewaczka Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran oraz multiinstrumentalista Mirosław Feldgebel – fortepian, harfa. Usłyszeliśmy arie operetkowe Johanna Straussa i Franza Lehara, nastrojowe pieśni Johna Dowlanda oraz słynne pieśni polskich kompozytorów.

Koncerty Noworoczne w Oranżerii Kultury są już tradycją i gromadzą tłumy melomanów. Oboje artystów znamy ze spotkań z muzyką dawną podczas letnich edycji festiwalu Varmia Musica. Anna Mikołajczyk-Niewiedział urodziła się i wychowała w Lidzbarku Warmińskim. Przypomnijmy, że to wykonawczyni muzyki oratoryjno-kantatowej, a także pieśni, muzyki dawnej i współczesnej. Jej ogromnym sukcesem jest spektakl Madame Curie, gdzie zagrała główną rolę kreując postać naszej sławnej rodaczki. Godnym zauważenia jest, że album „Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater, Paweł Łukaszewski – Luctus Mariae”, który nagrywano w lidzbarskim zamku w Wielkim Refektarzu zdobył Fryderyka 2019 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna! Partnerujący podczas wieczoru Mirosław Feldgebel jest cenionym pianistą i kameralistą. Towarzyszył najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Od wielu lat zajmuje się też wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – klawesynie i harfach z różnych epok oraz na wczesnych fortepianach klasycznych i romantycznych.

Tegoroczne koncerty były wyjątkowe – artyści wyczarowali niezwykły klimat muzyczny. Piękniejszego wejścia w Nowy Rok nie można sobie wyobrazić! Śpiewaczka i pianista spokojnie, bez fanfar i fajerwerków, zaprosili publiczność do przeżycia kolejnych dwunastu miesięcy. A każdy utwór, każde wykonanie sprawiały, że świat wydawał się piękniejszy i lepszy – nagle spotęgowane dobro i życzliwość pojawiły się wśród nas.

W programie artystycznym nie zabrakło uznanych, starych melodii. „Usta milczą, dusza śpiewa” skłoniły publiczność do wspólnego nucenia. Klasyczna ballada „Somewhere Over the Rainbow” napisana w 1939 do filmu „Czarnoksiężnik z Oz”, a śpiewana po raz pierwszy przez Judy Garland, urzekła interpretacją naszej artystki. Piosenka ukazuje dziecięcą wiarę, że drzwi do miejsca, gdzie problemy topnieją jak cytrynowe dropsy, otworzą się w magiczny sposób.

A w naszym mieście są wyjątkowi ludzie! Dziękujemy Mecenasowi koncertu firmie SZKŁO Sp. zo.o. za coroczną troskę o piękne wprowadzenie w Nowy Rok. Mamy takie poczucie, że to będzie piękny rok dla nas wszystkich! Zapraszamy – przychodźcie do Oranżerii Kultury na wydarzenia: spotkania autorskie, koncerty, wystawy i inne, których nie zbraknie w 2020. Jeszcze w styczniu oczekujemy na 2 recitalach fortepianowych: SHARE(s)LOCATION – Michała Ciesielskiego (19.01), ZIMOWE FANTAZJE MUZYCZNE – Filipa Lewandowskiego i Oskara Piędziaka – mówią przedstawiciele Oranżerii.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY