MUZYCZNA WIOSNA W ORANŻERII z „polskim Paganinim” Mariuszem Patyrą

0
1303
fot. Zosia Puszcz

 Po raz pierwszy w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbyła się „Muzyczna Wiosna w Oranżerii”. Było to wydarzenie kulturalne połączone z edukacją artystyczną. Przepiękne wieczorne koncerty zostały poprzedzone warsztatami muzycznymi. Po raz pierwszy zaproszono MISTRZA na spotkanie z uzdolnionymi artystami młodego pokolenia. Przyjechał do naszego grodu mężów znakomitych wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra znany melomanom na całym świecie.

Artysta jest laureatem wielu prestiżowych konkursów. Jako jedyny dotąd Polak wygrał  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Nicolae Paganiniego w Genui. Mariusz Patyra gra na skrzypcach będących kopią instrumentu Guarneri del Gesu z 1733 i na kopii “Il Cannone” z 1742. Uznany profesjonalista dwa dni dzielił się wiedzą i doświadczeniem zawodowym z adeptami sztuki muzycznej. Jako mentor ujmował bezpośrednim sposobem bycia i życzliwością. Pomagała mu znana lidzbarskiej publiczności pianistka Agnieszka Panasiuk. Warsztaty były intensywne i kompaktowe, ale nie ma sukcesu bez ciężkiej pracy. Młodzi twórcy przyjechali z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Piątkowy koncert Mistrza PRIMA MARIUSZ PATYRA na kilka magicznych chwil zatrzymał rozpędzony świat. Nagle wszystkich spowił czarodziejski woal charyzmy artysty, który opowiedział o swojej miłości do muzyki. Koncert rozpoczął solowym występem grając „Kaprys nr 24, op. 1” N. Paganiniego. Następnie usłyszeliśmy m.in.  „Tańce z Kallo”, „Cantabile” w aranżacji Krzysztofa Herdzina oraz „Nokturn cis-moll, op. posth” Fryderyka Chopina. Sławny  rodak z Żelazowej Woli, jak podkreśla Patyra, stanowi dumę naszego kraju i wzrusza do łez. Zatem artysta wygrywa jego utwory pisane na fortepian na swoich skrzypcach! Mistrzowi towarzyszył kwintet w składzie: altówka, wiolonczela, kontrabas i skrzypce. Całości dopełnił akompaniament na fortepianie w wykonaniu Agnieszki Panasiuk. Był to cudowny wieczór muzyczny poprowadzony przez skrzypka klasy światowej! Dosłownie nuty pospadały z pulpitów i skradły serca publiczności, o czym świadczyła niezliczona ilość braw i owacje na stojąco.

Sobotni występ Młodych Artystów z udziałem Mistrza i Pianistki również urzekł zgromadzoną publiczność. Koncert PRIMAVERA FANTASTICA  zagrały skrzypaczki: Weronika Błaszczyńska, Paulina Buraczyńska, Aleksandra Panasiuk, Kinga Politowska, Marcelina Sztekmiler z towarzyszeniem muzyków: Anastazja Ziemkowska – altówka, Klaudia Marzec – wiolonczela i Piotr Mocarski – kontrabas. Usłyszano m. in. sonaty Mozarta i Francka, fragment „Koncertu skrzypcowego” Bacha oraz „Medytację z Thais” Masseneta. Wisienką na torcie było „Przebudzenie” Gabriela Faure w wykonaniu wszystkich uczestników warsztatów. Na warsztaty przyjechali niezwykli młodzi ludzie, utalentowani z pasją i entuzjazmem do twórczej pracy. Nic więc dziwnego, że zainspirowali publiczność i wiosnę uczynili w ich duszach.

BRAK KOMENTARZY