Muzealna Noc z Herderem

0
2046
Fot. Grzegorz Kumorowicz

Już po raz dziewiąty Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu zaprasza na specjalne atrakcje, przygotowane z okazji 273. rocznicy urodzin patrona muzeum, słynnego morążanina. Sobota, 26 sierpnia, godz. 18.00-24.00, wstęp wolny.

 W programie:

18.00-22.00 Warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych.

Tegoroczne warsztaty nawiązują do nowo otwartej wystawy pt. „Zyski i straty” (wernisaż o godz. 20.00). Można zyskać, hodując w domu kłobuka. Według warmińskich wierzeń ten niewielki stworek w zamian za jajecznicę był gotów znosić gospodarzowi różne skarby. Podczas warsztatów będzie można przygotować sobie takiego kłobuka na szczęście. Zyski przynoszą także poszukiwania skarbów, więc będzie też gra terenowa oraz archeologiczne bingo, w poszukiwaniu różnych starożytności. Organizatorzy zachęcają też do wykonania ozdobnego breloka do kluczy, wydania własnych banknotów z wizerunkami Morąga. A gdzie strata? Na stanowisku do gry w kości, w którą to grę przed wiekami przegrywano małe i duże fortuny. Do tego tradycyjnie będzie przebieralnia.

19.45 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Herdera

20.00 Otwarcie wystawy „Zyski i straty”

O zysku czy stracie, w pojęciu każdego człowieka, decyduje hierarchia wartości. Nawet policzalne walory finansowe nie dają pewności, że odnieśliśmy określoną korzyść lub doznaliśmy uszczerbku. Te same przedmioty i działania mogą nieść ze sobą bilans dodatni lub ujemny. Aby ktoś mógł zyskać, często ktoś musi stracić. Na wystawie zobaczyć będzie można zabytki, które w rozmaity sposób oddają procesy zwiększania lub zmniejszania zasobów materialnych i duchowych. Podziwiając skarb srebrnych monet z Gródek, warto zdobyć się na refleksję, co tak naprawdę jest dla nas cenne.

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Kumorowicz, Angelika Rejs, dr Małgorzata Gałęziowska

21.00 „Muzyka w pałacowych pokojach”.

Arie operowe i operetkowe w wykonaniu Moniki Sendrowskiej – sopran, Dominiki Glapiak – fortepian.

22.00 Zwiedzanie muzeum z kustoszem.

Poza tym przez cały wieczór można zwiedzać wszystkie wystawy indywidualnie lub w towarzystwie „Herdera”.

BRAK KOMENTARZY