Mistrzostwa Strefy Przygranicznej w Piłce Nożnej w Olsztynku

0
4280
Młodzi sportowcy

W Olsztynku już po raz szósty odbyły się mistrzostwa w piłce nożnej, które nie tylko umożliwiły rywalizację sportową i popularyzację tej dziedziny sportu, ale przede wszystkim, ułatwiły nawiązanie relacji pomiędzy młodzieżą i środowiskami szkoleniowymi z Polski i Rosji.

Około 200 dzieci z Polski i Rosji przez 3 dni walczyło o Mistrzostwo Strefy Przygranicznej w Piłce Nożnej. W zawodach rywalizowało 16 drużyn: 8 polskich (z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego) oraz 8 rosyjskich (z obwodu kaliningradzkiego). Turniej przeznaczony był dla chłopców i dziewczynek w wieku 12-14 lat. Drużyny rozegrały mecze w systemie „każdy z każdym” na Stadionie Miejskim w Olsztynku. Imprezę rozpoczęły  „mecze przyjaźni”, rozegrane przez mieszane drużyny polsko-rosyjskie.

Głównym organizatorem Mistrzostw było Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Centrum inicjuje działania na rzecz dialogu w stosunkach polsko-rosyjskich. Wspiera badania naukowe, prowadzi działalność wydawniczą, upowszechnia wiedzę o relacjach, historii i kulturze obu narodów. Duży nacisk kładzie na wymianę młodzieży, uznając że brak kontaktów między młodymi ludźmi, sprzyja utrwalaniu stereotypów. Dzięki programowi „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży” udało się zrealizować ponad 100 projektów, w których udział wzięły niemal 4 tysiące młodych Polaków i Rosjan. –Piłka nożna jest niewątpliwie najbardziej popularnym sportem na świecie. To efekt przejrzystych przepisów, łatwości dostępu i emocji, które towarzyszą każdemu meczowi piłkarskiemu, tak ze strony zawodników, jak i kibiców. Ideą Mistrzostw jest umożliwienie integracji młodzieży z Polski i Rosji, a doświadczenie pięciu lat pokazuje, że na stałe wpisały się one do kalendarza wydarzeń sportowych strefy przygranicznej. Zawody przynoszą wiele satysfakcji, a także przyczyniają się do promocji zasad fair-play i zdrowego stylu życia uważa Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum.

Burmistrz Olsztynka, Artur Wrochna również  dostrzega wiele korzyści w organizowaniu tego typu imprez o charakterze międzynarodowym – Olsztynek ma świetną bazę sportową  ,ale przede wszystkim, działa u nas wielu pasjonatów sportu. Wśród 16 zespołów, które występują, są dwie drużyny z Olsztynka. Połowa drużyn przyjechała do nas z obwodu kaliningradzkiego. W ich pamięci na pewno pozostanie pobyt w Polsce i w Olsztynku. Mamy się czym pochwalić. Myślę też, że młodzi ludzie nawiążą  wiele znajomości towarzyskich.  

Wyniki rozgrywek:

Dziewczęta 12 lat :

Perły Olsztynek : Malnaft Olimpico Malbork  (finał 3:1 )

I  Perły Olsztynek

II Malnaft Olimpico Malbork

III Bałtika Junost Kaliningrad

IV Mau Forward Kaliningrad

Chłopcy 12 lat:

Jedynka Reda – Sokół Ostróda (finał 5:0)

I Jedynka Reda – Sokół Ostróda

II Jedynka Reda – Sokół Ostróda

III Baltika Kaliningrad

IV Szkoła Sportowa nr 5 w Kalinningradzie

Dziewczęta 14 lat:

Kormoran Brzydowo : UKS Delta Nowy Staw (finał 2:1)

I Kormoran Brzydowo

II UKS Delta Nowy Staw

III Olimp Kaliningrad

IV Lokomotiw Kaliningrad

Chłopcy 14 lat

Pruszcz Gdański : Bałtika Kaliningrad (finał 1:0)

(bardzo zaciekły mecz,  wyrównana gra obydwu drużyn-w eliminacjach padł dokładnie odwrotny wynik)

I Pruszcz Gdański

II Bałtika Kaliningrad

III Szkoła Sportowa nr 5 w Kalinningradzie

IV Olimpia Olsztynek

Fotogaleria

 

BRAK KOMENTARZY