Minister Dworczyk: będą bonusy dla przychodni za przyrost zaszczepionych

0
658

Zachęty finansowe dla POZ za przyrost zaszczepionych, szczepienia w szkołach i materiały informacyjne dla rodziców – o takich działaniach mobilizujących do szczepień przeciw Covid-19 rozmawiali przedstawiciele rządu i samorządu podczas KWRiST.

Podczas lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) minister Michał Dworczyk przedstawił informację w sprawie realizacji Narodowego Programu Szczepień.

„Informacja nie jest najlepsza, niestety. Mianowicie dynamika rejestracji na szczepienia cały czas spada. W tym tygodniu w stosunku do poprzedniego tygodnia to jest kolejne kilkanaście procent” – powiedział.

Dziękował jednak samorządowcom za zaangażowanie w działania na rzecz szczepionkowej frekwencji. „Chciałbym podziękować wszystkim samorządowcom, dlatego że dużo samorządów zaangażowało się, podejmuje kontakt z osobami powyżej 70 roku życia i dzięki temu ta liczba osób [zaszczepionych – PAP] w tej grupie wiekowej cały czas wzrasta” – poinformował.

Jak wyliczał, w tej chwili 56 proc. populacji osób pełnoletnich w Polsce jest albo zaszczepionych pierwszą dawką, albo zarejestrowanych i zostaną w najbliższych tygodniach te osoby zaszczepione (w grupie 70_ wskaźnik ten wynosi 78 proc.)

„Z jednej strony to nie są jakieś wartości dramatyczne, ale z drugiej strony daleko niewystarczające, daleko niezadowalające” – ocenił minister Dworczyk. „Mamy takie poczucie (…), że kwestie zachęt zostały w dużej mierze wyczerpane” – dodał.

Zapowiedział przy tym, że w tym tygodniu zostanie ogłoszone, że w większej mierze zostaną zaangażowane w akcję szczepień placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

„POZ będą miały gratyfikacje finansową za przyrost osób zaszczepionych wśród swoich pacjentów. Będą kontaktować się ze swoim pacjentami, przekonywać do szczepienia i za to – jak będzie dynamiczny przyrost wśród pacjentów zaszczpeionych w danym POZ – ten POZ będzie otrzymywał środki finansowe” – wyjaśnił. „Jest marchewka, ale nie ma kijka” – skomentował, nawiązując do odrzuconej ostatecznie propozycji, by POZ były zobligowane do takich działań decyzją administracyjną.

„Jeśli chodzi o inne zachęty, to na tym etapie widzimy, że nie ma już za bardzo przestrzeni, żeby wprowadzać jakieś rozwiązania. (…) Paleta tych rozwiązań związanych z informacją, zachęcaniem była bardzo szeroka: od właśnie zaangażowania samorządów, przez różnego rodzaju wparcie realizowane przez OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, akcje reklamowe w mediach tradycyjnych i internetowych, po loterię. Widać, że zbliżamy się do sufitu, który będzie nam bardzo trudno przeskoczyć” – podsumował Michał Dworczyk.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich zwracał uwagę, że dla samorządów kluczowa jest teraz informacja, „co będzie ze szkołami”.
„Chcielibyśmy wiedzieć, jak się będzie można zachować od września zarówno w stosunku do grupy 12-18-latków, jak i tej 5-12-latków. To niezwykle istotna kwestia” – mówił.

W odpowiedzi wiceminister edukacji Marzena Machałek zapewniała, że resort już działa w tym kierunku. „Już przeprowadziliśmy jedną akcję informującą na temat szczepień, że te szczepienia będą organizowane, będziemy to organizowali poprzez szkoły też, bo szkoły też mogą takie szczepienia zorganizować, mogą też zorganizować wyjścia na te szczepienia oraz oczywiście szczepienia mogą się odbywać indywidualnie” – wskazywała. „My wszystkie procedury przygotowujemy” – zaznaczyła.

Z danych ministerstwa edukacji wynika, że zaszczepionych jest prawie 26 proc. uczniów. Wśród osiemnastolatków odsetek ten wynosi 38 proc., a im młodsze dzieci, tym procent zaszczepionych jest mniejszy i wynosi w grupach: 17-latków – 35 proc., 16-latków – prawie 32 proc., 15-latków – ponad 24 proc., 14-latków – 21 proc., 13-latków – 18 proc. i 12-latków – ponad 15 proc..

„Nie ma oczywiście mowy o żadnym przymuszaniu i obowiązku szczepień dla dzieci, natomiast wierzymy, że ruszenie akcji w szkołach czy w oparciu o szkoły, co planujemy na wrzesień, jednak w znaczący sposób powiększy ten odsetek uczniów zaszczepionych” – podkreślił minister Dworczyk. I zaapelował do MEiN również o długofalowe działania informacyjne w postaci lekcji dotyczących szczepień.

Marek Wójcik apelował z kolei o przygotowanie na wrzesień materiałów na lekcje wychowawcze i spotkania nauczycieli z rodzicami, które szkoły mogłyby wykorzystać w akcji informacyjnej.

Na sierpniowej Komisji Wspólnej strona rządowa ma zaprezentować plan działań dotyczący szczepień w szkołach.

BRAK KOMENTARZY