Miłośnicy średniowiecza zjeżdżają pod Grunwald

0
201
fot. ostroda.wm.pl

Grunwald przez wieki był symbolem nie tylko polskim, ale i europejskim. Pomijając samą inscenizację, która jest sztandarowym i markowym produktem turystycznym Warmii i Mazur i największą imprezą poświęconą średniowieczu w Europie, na sukces składa się również wiele innych działań.

Widowiskowe zmagania, w których uczestniczy ponad 1200 rekonstruktorów oraz miłośników średniowiecza z całego świata – m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Inscenizację za każdym razem ogląda kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wielu turystów przyjeżdża na Pola Grunwaldu również w dni poprzedzające inscenizację.

Podczas Dni Grunwaldu odbędą się mistrzostwa Polski w walkach rycerskich, turnieje łucznicze, rozgrywki średniowiecznej piłki i szachów, turniej gry w bule, warsztaty gier planszowych i chorału gregoriańskiego, turniej bardów, koncerty muzyki średniowiecznej, występy zespołów folklorystycznych, harcerskich i turystycznych, a także nabożeństwa w oprawie średniowiecznej.

Głównym organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast współorganizatorami: Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Grunwald oraz Kapituła Bitwy pod Grunwaldem.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DNI GRUNWALDU:

13.07.2022 – ŚRODA
11.00 – Turniej łuczniczy „O Antałek Podkomorzego” (Chorągiew Krakowska)
12.00 – VII Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu”
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VI Turniej Bojowy Seniorów 40 +
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – V Turniej Bojowy Kobiet
18.00 – VII Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu”
20.00 – X Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball – „Grundial 2022”

14.07.2022 – CZWARTEK
9.00 – Msza Święta – obóz Wielkiego Mistrza
10.00 – Turniej łuczniczy „MAESTRO” – niecka obok obozu „Kuglarzy” – (Chorągiew Zakonu Krzyżackiego)
10.00 – 13.00 i 13.30 – 16.00 – X Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VI Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – Eliminacje
16.00 – Bule (Pétanque) – Eliminacje (Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska)
17.00 – 19.00 – Mistrzostwa Polski w W.R. – „MELLE” – Bojowy Turniej Chorągwi (grupowe walki „na ostre” 12×12)

15.07.2022 – PIĄTEK
9.00 – Msza Święta w języku Łacińskim w oprawie średniowiecznej – obóz Wielkiego Mistrza
10.00 – X Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych wg XIV wiecznych traktatów
11.00 – X Mistrzostwa Polski – VI Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”– Finał
12.30 – „Grunwaldzkie Wici”
14.00 – Turniej łuczniczy „EFENDI” – pole bitwy – (Chorągiew Mazowiecka ks. Janusza)
14.00 – Mistrzostwa Polski – Turniej bojowy „Samowtór” (walki 2vs2)
17.00 – Próba generalna XXV Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
18.30 – X Mistrzostwa Polski – VI Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”
20.00 – „Huskarl” – koncert zespół muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
21.00 – „Viatores” – koncert zespół muzyki dawnej (scena u Rycerzy
22.00 – III Turniej Bardów  oraz koncert zespół muzyki „Roderyk” (scena u Rycerzy)

16.07.2022 – SOBOTA
10.00 – Msza De Divisione Apostolorum (odprawiana w języku łacińskim wg. formularza z 1410r), w oprawie muzycznej oktetu wokalnego OCTAVA ensemble (scena u Rycerzy)
11.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich
11.00 – Bule (Pétanque) – Finał (plac turniejowy)
12.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
14.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15.00 – XXV Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
16.00 – Koncerty Lectio Divina w wykonaniu oktetu wokalnego OCTAVA ensemble (scena u Rycerzy)
17.00 – „Żniwa” – koncert muzyki „Medieval Folk” (scena u Rycerzy)
18.00 – „Viatores” – koncert muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
19.00 –  Finał III Turnieju Bardów oraz koncert zespół muzyki „Roderyk” (scena u Rycerzy)

17.07.2022 – NIEDZIELA
9.00 – Msza De Divisione Apostolorum (odprawiana w języku Łacińskim wg. formularza z 1410r) – obóz W. Mistrza

BRAK KOMENTARZY