Milion na opracowanie dokumentacji rowerowej w Olsztynie

0
3231
Rowery

Olsztyńska spółka NOW-EKO na zlecenie władz miasta Olsztyna opracuje projekt 30 kilometrów tras rowerowych w mieście. Dokument ma być gotowy do czerwca 2016 rok, a same drogi rowerowe mogą powstać do 2020 roku.

Obecnie w Olsztynie rowerzyści mają do dyspozycji ok. 70 km rowerowych tras. Dokumentacja, jaka ma powstać do końca czerwca, będzie dotyczyć kolejnych 30 km. Prace są efektem realizowanej od ponad pięciu lat strategii, której celem jest zwiększenie ruchu rowerowego w mieście. Koszt jej wykonania to niewiele ponad milion złotych.

– Ta umowa to znaczący krok naprzód – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Dokumentacja, która ma zostać przygotowana, odpowie jednocześnie na kilkanaście pytań jak mają wyglądać drogi rowerowe zaplanowane na 10 ważnych trasach na terenie całego miasta. Priorytetowe odcinki zostały wybrane na podstawie aktualnego zapotrzebowania i oczywiście w oparciu o wciąż aktualne opracowania z 2009 roku.

Dokumenty, które dostaniemy, będą bazą do starania się o finansowe wsparcie realizacji tych zadań. Wiadomo, że największe szanse na dofinansowanie będą miały projekty zakładające tzw. łańcuch ekomobilności, czyli przewidujące uzupełnianie się komunikacji rowerowej z komunikacją publiczną i pieszą.

– Projekty będą także zawierać lokalizacje elementów małej architektury – informuje Oficer Rowerowy Olsztyna, Mirosław Arczak. – Mowa o stojakach rowerowych, ławkach, koszach na śmieci, tablicach informacyjnych SIM, samoobsługowych stacjach naprawy rowerów. Chcemy też zainstalować urządzenia pomiarowe, czyli liczniki rowerowe na potrzeby badania liczby użytkowników powstałej infrastruktury. Oczekujemy wskazania lokalizacji parkingów Bike&Ride w miejscach powiązania komunikacji rowerowej z innymi rodzajami komunikacji.

Dokumentacja projektowa podzielona jest na opracowanie 10 tras rowerowych, które będą istotnym uzupełnieniem istniejącej infrastruktury dla jednośladów. Jedna z tras to Łynostrada, ciągnąca się wzdłuż Łyny w granicach administracyjnych miasta. Projekt budowy Łynostrady zwyciężył w tegorocznym głosowaniu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, więc dokumentacja wykonana przez spółkę NOW-EKO będzie wykorzystywana przy budowie zwycięskiego odcinka Łynostrady.

Mapę dróg rowerowych w mieście, które zostaną zaprojektowane można zobaczyć TUTAJ.

Wypowiedź Oficera Rowerowego Olsztyna Mirosława Arczaka:

BRAK KOMENTARZY