Mieszkańcy warmińskiego Wymoju zrzucili się na renowację kapliczki

0
799

Mieszkańcy podolsztyńskiej miejscowości Wymój zorganizowali zbiórkę pieniędzy na renowację jednej z wiejskich kapliczek. 

Przy głównej drodze, wzdłuż której leży Wymój, znajdują się dwie kapliczki (jedna z nich dzwonniczką), których historia i powstanie związane są prawdopodobnie z pierwszymi pielgrzymkami, które miały miejsce tuż po objawieniach Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie. Trzecia kapliczka zlokalizowana jest na kolonii. Kapliczka na kolonii znacznie różni się od tych we wsi, jest dużo mniejsza i posiada tylko jedną wnękę zamkniętą łukiem odcinkowym. Wewnątrz niej duża figura madonny z Dzieciątkiem, całość przykryta dwuspadowym daszkiem zwieńczonym metalowym krzyżem. To co ją wyróżnia to jej umiejscowienie, na wydzielonym terenie otoczona drewnianym płotkiem i rosłymi drzewami. W przeciewieństwie do tych kapliczek z samej wsi, które stoją na prywatnych posesjach, stan tej ostatniej był bardzo zły. Ale sprawy w swoje ręce postanowili wziąć mieszkańcy miejscowości Wymój. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy na przeprowadzenie jej renowacji. Dzięki takiemu wsparciu odnowiona została także figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Efekty prac można było podziwiać 18 lipca, kiedy nastąpiło uroczyste odsłonięcie odnowionej kapliczki. – Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz projekt, dziękujemy mieszkańcom , którzy fizycznie wsparli prace przy naprawie kapliczki – podkreślają pomysłodawcy, wśród których znalazło się Stowarzyszenie “Mój Wymój”.

BRAK KOMENTARZY