Mieszkańcy Olsztyna zyskają lepszy dostęp do kolei

0
344
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

13 września PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają budowę nowych przystanków. Nowe tory i rozjazdy pozwolą na sprawne podróże pociągiem. Realizacja inwestycji za 66 mln zł umożliwi uruchomienie w stolicy województwa tzw. kolei aglomeracyjnej. Rozpoczynające się prace wymagają zmian w dotychczasowej komunikacji.

Remont obejmie 6,5-kilometrowy odcinek linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo. Budowa dwóch przystanków kolejowych – o roboczych nazwach Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny oraz dodatkowego peronu na przystanku Olsztyn Śródmieście znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Zapewniony będzie także wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin.

Budowa mijanki w obrębie przystanku Olsztyn Likusy poprawi przepustowość trasy. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni tunel pieszo-rowerowy na ul. Jeziornej, który zastąpi przejście w poziomie szyn. Będzie to komfortowa przeprawa dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.

Zmiany w komunikacji

Od 13 września ze względu na jednotorowy charakter linii, za pociągi Przewozów Regionalnych na odcinku Olsztyn – Gutkowo pojadą autobusy.

Niektóre pociągi dalekobieżne będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Gutkowo. Pozostałe składy dalekobieżne pojadą trasą przez Iławę i Ostródę do Olsztyna Głównego.

Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo” zrealizowany będzie ze środków budżetowych. Wartość prac to 66,1 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2020 roku.

BRAK KOMENTARZY