Miejskie fontanny w Elblągu. Start w Dzień Dziecka

0
184

Po sezonie przerwy, 1 czerwca, uruchomione zostaną wszystkie miejskie fontanny. Prace przygotowawcze już prowadzi spółka miejska EPWiK.

Fontanna posadzkowa przy ul. Mostowej (na skwerze katedralnym)
Fontanna będzie czynna sezonowo od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 22.00, a w soboty i niedziele do 24.00.
• godz. 9.00 -18.00 – praca dzienna (co godzinę będą się odbywały dziesięciominutowe pokazy)
• godz. 18.00 – 22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (co godzinę będą się odbywały dwudziestominutowe pokazy, w tym z efektami świetlnymi)

Wyłączenie fontanny jest planowane na koniec września 2021 r.

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowana na Placu Słowiańskim. Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu; oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozchlapywaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.

Fontanna zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących wchodzić do fontanny.

Jak to pracuje?
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Poidełko
W ubiegłych latach urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jako poidełko jest czynne sezonowo, od początku maja do końca września (w tym roku poidełko zostanie uruchomione 1 czerwca).

BRAK KOMENTARZY