Międzynarodowa Sieć Cittaslow obchodzi jubileusz

0
496

Już od 15 lat #Cittaslow zrzesza polskie miasta dobrego życia, których na chwilę obecną jest już 35, z czego 26 z nich znajduje się w województwie warmińsko – mazurskim. 

W 2022 roku zrzeszone w niej miasta zaplanowały szereg wydarzeń, które mają uczcić rocznicę i realizować idee Cittaslow w praktyce.
Miasta należące do sieci prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, lokalności i za-chowania niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej. Kultywują bogate tradycje i dziedzictwo kulinarne, dbają o zabytki, rewitalizując je i organizując w nich życie kulturalne.

Idea dobrego życia w duchu slow najmocniej zakorzeniła się na Warmii i Mazurach – na 35 pol-skich miejscowości członkowskich aż 26 odnajdziemy właśnie w tym regionie.

Dziś Polska Sieć Cittaslow jest drugą, co do wielkości, na świecie. Od 2014 roku Krajowi Koordynatorzy pełnią funkcję wiceprezydenta Cittaslow International. Przełomowym rokiem okazał się 2015, kiedy to powołano do życia Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow” – obecnie jedno z najsilniejszych regionalnych partnerstw.

Sieć krajowa aktywnie wspierana jest przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od 15 lat, a od ponad 2 lat również przez powiat olsztyński.

– Ukłony wdzięczności kieruję wobec wszystkich tych, którzy podjęli się utworzenia sieci Cittaslow w Polsce – mówił podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Kierowali się jedynie wizją i przeczuciem, że to właściwy kierunek zrównoważonego rozwoju małych miasteczek. Mozolna, kilkuletnia praca wykonana tu – na Warmii i Mazurach – przez miasta założycielskie, w ścisłej współpracy z samorządem województwa sprawiła, że idea ta zaczęła się rozwijać. Mimo postępującej globalizacji i negatywnych procesów demograficznych, mniejsze miejscowości wciąż stanowią centra lokalnego życia, nauki i kultury naszych powiatów oraz gmin. Potrzebę wsparcia procesu ich sieciowania dostrzegły władze regionu, które sieć miast Cittaslow wskazały jako potencjał rozwojowy w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego woj. warmińsko-mazurskiego.

Dzięki wsparciu marszałka Gustawa Marka Brzezina udało się przekonać władze międzynarodowe, by w uznaniu znaczenia polskiego wkładu w rozwój ruchu, oprócz centralnego biura w Orvietto we Włoszech powołać oddział międzynarodowego biura w Polsce w Olsztynie.

Podczas gali marszałek województwa wspólnie z Jackiem Kostką (krajowym koordynatorem Sieci Cittaslow) wręczyli specjalne wyróżnienia, które przyznano w podziękowaniu za niezwykłe zaangażowanie w tym ważnym dla sieci miasteczek Cittaslow okresie powstania, a następnie prężnego rozwoju.

BRAK KOMENTARZY