MEN przygotuje rekomendacje dla szkół w sprawie zagrożenia epidemiologicznego

0
629

MEN wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotuje rekomendacje dla dyrektorów szkół, co należy zrobić i jak w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia epidemiologicznego. Zasady bezpieczeństwa MEN przypomni także kuratorom oświaty.

Poinformowali o tym w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i wiceminister edukacji Marzena Machałek. Pytani byli podczas briefingu, czy w związku z licznymi stwierdzonymi we Włoszech przypadkami koronawirusa dyrektorzy szkół w Polsce powinni np. zawiesić lekcje na dwa tygodnie.

Odpowiadając, szef MEN podkreślił, że o tych sprawach decyduje Ministerstwo Zdrowia. “My nie jesteśmy lekarzami, więc czekamy na decyzję Generalnego Inspektora Sanitarnego” – powiedział Piontkowski. Dodał, że od decyzji resortu zdrowia i GIS zależą decyzje ogólnopolskie.

“Chcemy wyraźnie przypomnieć, że mamy już pewien schemat postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, czy w jakichś sytuacjach niestandardowych. Te zasady wyraźnie mówią, że dyrektor odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, oraz że dyrektor i samorząd mogą samodzielnie podejmować decyzje” – powiedział minister.

“Jeżeli w jakiejś szkole występuje sytuacja, która z punktu widzenia dyrektora szkoły bądź samorządu terytorialnego może budzić podejrzenia, to także i dziś dyrektor szkoły ma prawo podjąć kroki, które zapobiegną na przykład rozszerzeniu się infekcji. Tu nie mówimy tylko i wyłącznie o koronawirusie, były przecież sytuacje, że np. grypa była tak powszechna, że zdarzało się zamykanie przedszkola bądź szkoły, bo duża część dzieci była już chora i obawiano się, że pozostałe też mogą ulec zarażeniu. Przypominamy, dzieci chore nie powinny chodzić do szkoły lub do przedszkola, bo mogą być źródłem zarażenia” – przypomniał.

Szef MEN poinformował, że w czwartek spotka się z kuratorami i wówczas zostaną przypomniane te zasady.

“Dzisiaj takiego zagrożenia nie ma, ale jeśli kiedykolwiek i cokolwiek by się wydarzyło, to przypomnimy szkołom, dyrektorom, jakie przepisy są i co należy zrobić” – dodała wiceminister Machałek. “Myślę, że warto w związku z tym, że jest niepokój, dać pewne rekomendacje dla szkół i nauczycieli, co należy robić, jak należy robić, jak należy postępować. Te rekomendacje wypracowujemy wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia. I te rekomendacje w najbliższych dniach przekażemy do szkół, aby uspokoić sytuację” – zapewniła Machałek.

Źródło: Codzienny Newsletter PAP

BRAK KOMENTARZY