MEN chce zdalnych zajęć podczas zamknięcia szkół

0
497

MEN chce, by na czas zamknięcia szkół nauczyciele prowadzili zajęcia zdalnie. Myślę, że na początku przyszłego tygodnia przekażemy stosowane materiały dla nauczycieli – zadeklarował minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Od 12 do 25 marca na terenie całego kraju zawieszone są zajęcia w szkołach i przedszkolach, przy czym przez pierwsze dwa dni podstawówki i przedszkola mają obowiązek prowadzić działalność opiekuńczą.

Minister edukacji powtórzył , że przerwa w zajęciach to nie jest kolejny okres wypoczynku.

“To jest przymusowa decyzja, która ma zabezpieczyć nas przed rozprzestrzenianiem się choroby. W związku z tym prosimy zarówno nauczycieli jak i uczniów, aby wykorzystali ten czas także w celach edukacyjnych (…) na powtórzenie materiału, na znalezienie ciekawych materiałów, które potrafią zainteresować przedmiotem” – powiedział Piontkowski w TVP Info.

Pytany, czy są konkretne wytyczne dla nauczycieli, szef MEN powiedział, że resort będzie zachęcał nauczycieli do prowadzenia zdalnych lekcji.

“Chcielibyśmy, aby przygotowywali się do takich zajęć zdalnych dla swoich podopiecznych, będziemy starali się zachęcić dyrektorów szkół do tego, aby przeprowadzili takie rady szkoleniowe, na których chociażby nauczymy, przypomnimy nauczycielom, w jaki sposób można takie zdalne zajęcia prowadzić, pokażemy kilka najprostszych schematów, to już myślę, że na początku tygodnia przekażemy takie materiały” – powiedział Piontkowski.

“Przedstawimy też taki zestaw najważniejszych linków w Internecie, portali internatowych, najważniejszy z nich z naszego punktu widzenia to epodreczniki.pl – portal, na którym znajdują się gigantyczne ilości materiałów dydaktycznych (…), z których mogą korzystać nauczyciele przygotowując różnego rodzaju materiały dla swoich podopiecznych” – mówił szef MEN.

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i przedszkoli jest nieprecyzyjne jeśli chodzi o to, czy nauczyciele mają przychodzić od poniedziałku do pracy. Związek wstąpił do MEN o pilną nowelizację.

Rzeczniczka ZNP zwróciła też uwagę, że w rozporządzeniu jest mowa o zawieszeniu zajęć dydaktycznych.

“Sformułowanie +zawieszenie+ – według części nauczycieli i dyrektorów – uniemożliwia realizowanie podstawy programowej. Stąd pytanie czy jeśli chcieliby realizować podstawę za pomocą różnych platform e-learningowych, czy innych narzędzi dostępnych w internecie, to będzie to zgodne z prawem, czy będzie naruszać zapisy rozporządzenia” – wskazała Kaszulanis.

“Nauczyciele pytają, czy jeśli za pomocą dziennika elektronicznego proszą rodziców o to by dzieci wypełniły konkretne ćwiczenia, czy rozwiązały konkretne zadania, to jest to realizacja podstawy programowej, czy nim nie jest. Dlatego prosimy o doprecyzowanie tych kwestii” – dodała.

Zgodnie z rozporządzeniem ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty dotyczy publicznych i niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, szkół wszystkich typów, placówek oświatowo-wychowawczych, placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, placówek artystycznych, placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania i kolegiów pracowników służb społecznych.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY