Marszałkowie województw zaapelowali do rządu o wsparcie dla lotnisk regionalnych

0
622

Zarząd Związku Województw RP zaapelował o wypracowanie zarówno krajowych, jak i unijnych mechanizmów finansowania lotnisk, które pozwolą na zabezpieczenie odpowiednich środków na utrzymywanie ich w gotowości.

W przyjętym na początku czerwca br. stanowisku marszałkowie zwrócili uwagę, że z jednej strony decyzją władz państwowych wstrzymano całkowicie krajowy i zagraniczny ruch pasażerski, pozbawiając porty lotnicze jakichkolwiek przychodów, a z drugiej zobowiązano zarządzających regionalnymi lotniskami do utrzymywania lotnisk w gotowości, umożliwiającej dokonywanie operacji lotniczych na rzecz bezpieczeństwa Państwa.

„Nie tylko nie pozwala to na maksymalną redukcję kosztów funkcjonowania lotnisk, ale generuje dodatkowe koszty” – podkreślono w stanowisku ZWRP.

Samorządowcy przypomnieli, że  polskie lotniska regionalne stanowią istotny czynnik rozwoju nie tylko regionów. Zatrudniają bezpośrednio ok. 30 tys., a pośrednio ok. 80 tys. osób. Ich wpływ na gospodarkę szacowany jest na poziomie ok. 4 proc. PKB. Stanowią one również koło zamachowe rozwoju regionów, przez co zostały ujęte w regionalnych planach operacyjnych oraz zaktualizowanej we wrześniu ubiegłego roku Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu. Lotniska regionalne są również jednym z elementów sieci transportowej, która od ponad dekady jest stopniowo uzupełniana poprzez rozbudowę infrastruktury połączeń drogowych i kolejowych.

Jak zaznaczyli marszałkowie, występujące obecnie ograniczenia w prowadzeniu działalności lotniskowej i lotniczej, będące wynikiem pandemii koronawirusa, mają charakter przejściowy i w najbliższym okresie niezbędne stanie się podejmowanie działań, które pozwolą na stopniowy powrót do wykonywania operacji lotniczych. „Aby jednak było to możliwe konieczne jest utrzymanie płynności finansowej przez polskie lotniska regionalne” – czytamy w stanowisku.

„Uważamy, że w ramach wsparcia finansowego kierowanego przesz polski rząd dla portów regionalnych na utrzymanie minimalnej zdolności operacyjnej priorytetowo (np. poprzez wyższy poziom dofinansowania) powinny być traktowane lotniska, które ze względu na swoją lokalizację oraz istniejącą infrastrukturę pełnią strategiczną rolę dla obronności kraju, zgodnie ze rekomendacją Ministerstwa Obrony Narodowej” – zaznaczono w stanowisku ZWRP.

Związek Województw RP zwrócił się też do rządu z prośbą o podjęcie niezbędnych działań w negocjacjach z Komisją Europejską w zakresie złagodzenia zasad udzielania pomocy publicznej dla lotnisk regionalnych oraz zwraca szczególną uwagę na zapewnienie środków europejskich w nowej perspektywie unijnej 2021-2027 na wsparcie infrastruktury lotnisk regionalnych, zwłaszcza w kontekście szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Zdaniem samorządów „zasadne wydaje się również ujęcie w przyszłej perspektywie unijnej narzędzia w postaci wypłaty dla lotnisk kwot adekwatnych do poniesionych strat”.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY