Lotnisko z nowym urządzeniem RTG

0
620
Port Lotniczy

Warmia i Mazury Sp. z o.o. zarządzająca Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach zakupiła nowoczesne urządzenie RTG przeznaczone do kontroli bezpieczeństwa ładunku i poczty, przesyłek oraz wszelkich innych dóbr transportowanych drogą lotniczą.

Celem działania urządzenia jest wykrywanie urządzeń wybuchowych i zapalających.

Sprzęt wyposażony jest w technologie DualView, dzięki której generuje dwa szczegółowe obrazy o wysokiej rozdzielczości, widoczne jednocześnie na dwóch monitorach.

 W dzisiejszych czasach poczucie bezpieczeństwa ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie – przyznaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Dlatego każda tego typu inwestycja to troska zarówno o mieszkańców regionu, jak i odwiedzających nas turystów. Transport lotniczy nie może rozwijać się bez rygorystycznych zasad, które gwarantują bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa. Port lotniczy w Szymanach, który jest naszym oknem na świat, funkcjonuje już osiem lat i ciągle przybiera na sile. Stawiamy już nie tylko na przewóz pasażerów, ale również na przewóz towarów drogą lotniczą, bo możliwości z wykorzystaniem samolotów są praktycznie nieograniczone.

Do najważniejszych cech urządzenia można zaliczyć też rozmiar tunelu 180×180 cm, co czyni je jednym z niewielu tak dużych przyrządów na polskich lotniskach. Dopuszczalna waga prześwietlanych ładunków wynosi 5 tys. kg.

– Parametry nowego urządzenia RTG pozwalają na obsługę nietypowych jednostek, w tym także kontenerów lotniczych, co jest jeszcze rzadkością wśród lotniczych terminali CARGO w Polsce. Możliwości, jakie daje nam nowe wyposażenie, to odprawa np. elementów maszyn do przemysłu wydobywczego, elektromaszynowego, zbrojeniowego czy motoryzacyjnego. Sprzęt zdecydowanie ułatwia też obsługę mniejszych, standardowych przesyłek optymalizując oraz zwiększając efektywność obsługi transportu CARGO w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury i jednocześnie stwarza warunki do dalszego rozwoju regionalnego lotniska oraz dywersyfikacji źródła przychodów  – podkreśla Wiktor Wójcik, prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o.

W październiku 2021 roku spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach uzyskała pozwolenia wymagane do obsługi operacji lotniczych typu CARGO, co pozwoliło na dodanie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do sieci transportowej RFS (Road Feeder Service) jako tzw. punktu wejścia do bezpiecznego łańcucha dostaw przesyłek lotniczych.

Umożliwia to lokalnym producentom i eksporterom zainteresowanym wysyłką swoich produktów drogą lotniczą, odprawienie i nadanie przesyłek CARGO w Szymanach, które następnie kontynuują swoją podróż transportem drogowym i lotniczym do miejsca docelowego.

BRAK KOMENTARZY