Lidzbark Warmiński z miejską komunikacją

0
660

Autobusy będą obsługiwały trzy linie: północną, południową i tzw. „dużą pętlę”. Korzystanie z autobusów przez pierwsze pięć lat będzie darmowe.

– To przykład zrównoważonego rozwoju w oparciu o ochronę środowiska, bo elektryczne autobusy dla środowiska naturalnego są neutralne – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Mam nadzieję, że jak najwięcej mieszkańców przesiądzie się z samochodów do darmowych autobusów, co nie tylko zmniejszy emisję spalin, ale odciąży centrum miasta.

Każdy z elektrycznych pojazdów firmy Yutong ma długość 9 metrów, szerokość blisko 2,5 metra i wysokość ponad 3 metry.

Pojazd zmieści na swoim pokładzie 60 osób, w tym 23 miejsca siedzące i 6 miejsc dla osób z ograniczeniem ruchowym dostępne z poziomu niskiej podłogi. Przy drugim wejściu jest opuszczana specjalna rampa, ułatwiająca wsiadanie osobom na wózkach.

Autobusy zasilane są silnikami elektrycznymi o mocy szczytowej wynoszącej 240 KW, które pozwolą na pokonanie co najmniej 350 km na jednym ładowaniu. Pojazdy wyposażone są w system klimatyzacji, a także dwa ogólnodostępne gniazdka typu USB do ładowania urządzeń mobilnych. Nie brakuje także dedykowanej aplikacji mobilnej dla pasażerów, która nie tylko pozwoli sprawdzić rozkład jazdy, ale zobaczyć w czasie rzeczywistym, gdzie autobus się znajduje.

Wartość projektu „Rozwój mobilności i transportu publicznego Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński” wynosi 5,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2021 to 4,5 mln zł. Wkład własny gminy Lidzbark Warmiński to natomiast kwota 1 mln zł.

Projekt „Rozwój mobilności i transportu publicznego Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński” to również m.in.: modernizacja oświetlenia poprzez wymianę 197 opraw oświetleniowych na oprawy typu LED w wybranych lokalizacjach, przebudowa ul. Polnej w Lidzbarku Warmińskim, montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych typu półszybkiego (dwie sztuki) oraz wolnego (dwie sztuki), utworzenie przystanków autobusowych wraz z oznaczeniem (14 sztuk) w formie oznaczenia znakiem informacyjnym oraz ławką dla oczekujących pasażerów, montaż wyspowych progów zwalniających w ilości 7 sztuk, zakup i montaż pięciostanowiskowych stojaków rowerowych stanowiących element zintegrowanych węzłów przesiadkowych wartości bike&ride z szyldem i konstrukcją reklamową (5 szt.).

BRAK KOMENTARZY