To wyróżnienie stworzono z myślą, by uhonorować tych spośród nas – mieszkańców Warmii i Mazur – którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej i szerszej, europejskiej i światowej.
Intencją samorządu województwa pozostaje pragnienie docenienia tych osób na własnym podwórku, w obecności ich bliskich i przyjaciół. Nie zawsze wieści o osiągnięciach mieszkańców regionu docierają do szerokiej świadomości.
– Naszych laureatów, niezależnie od dziedziny, wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i świadomość własnej wartości – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej, jak potrafią i jest to godne pokazania światu. Swoje talenty wykorzystują tak, że wyróżniają się w kraju, Europie i na świecie. Często realizują pomysły, na które nikt wcześniej nie wpadł. Robią coś po raz pierwszy w historii. Taki rodzaj pewności siebie – pozbawiony pychy, ale oparty na rzetelnej pracy i doskonaleniu – szczególnie cieszy gospodarzy województwa. To dla nas obietnica rozwoju i pomyślności. Mamy w was godnych zaufania współpracowników w dziele budowania dobrobytu Warmii i Mazur.
Laury przyznano za osiągnięcia z 2021 roku. W dziesięciu kategoriach wybrano 29 laureatów.
Specjalny Diamentowy Laur „Najlepszym z Najlepszych” otrzymało Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (dawniej Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie). Doceniono je m. in. za kompleksowe leczenie schorzeń układu oddechowego.
Od 2003 roku Laurami nagrodzono już ponad 430 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw.
Oficjalną część uroczystej gali zwieńczył koncert Cleo.
LAUREACI 2022:
INNOWACJE I ROZWÓJ
Szwaderki Gospodarstwo Rybackie
To sukcesor mazurskich tradycji rybackich, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Firma ma ugruntowaną pozycję
w regionie i w kraju. Jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
Krozmet
Marka obecna na rynku od 2009 roku. Projektuje i tworzy rozwiązania dla przemysłu, branży recyklingu oraz rolnictwa. Oferuje maszyny i urządzenia do transportu technologicznego.
Grupa FROG
To jeden z liderów branży prac podwodnych i hydrotechnicznych w Polsce. Nurkowie zawodowi od ponad 10 lat realizują prace w środowisku wodnym, również w środowisku skażonym chemicznie i biologicznie.
SPOŁECZEŃSTWO
Piotr Rafał Baczewski
Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” z siedzibą
w Górowie Iławeckim. Prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych.
Zakład Aktywności Zawodowej w Ostródzie
Został utworzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie. Zajmuje się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.
GOSPODARKA
Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim to instytucja skuteczna w pozyskiwaniu środków finansowych, otwarta na innowacje. Miasto prężnie się rozwija dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.
Serwistal
Od 20 lat skutecznie realizuje nawet najbardziej wymagające zamówienia swoich klientów. Produkuje wyroby stalowe i aluminiowe na potrzeby branży motoryzacyjnej, AGD i budowlanej i wielu innych.
Mlekpol ZPM w Mrągowie
Zakład Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie jest częścią Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Jest drugim Zakładem (po ZPM Grajewo) Mlekpolu pod względem ilości przerabianego mleka.
ZDROWIE
prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski
Okulista i wykładowca z Olsztyna, który otrzymał prestiżową nagrodę „Founders’ Award” Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo.
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce
Laureat w konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości” w kategorii „Pacjent w Centrum”, zorganizowanego przez Fundację KIDS. Celem konkursu była popularyzacja najwyższych norm zarządzania.
Zespół Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci WSSD w Olsztynie
Pod kierunkiem lek. Anny Zdanowskiej-Ruskań zespół lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z wielkim wysiłkiem i poświęceniem prowadził leczenie dzieci z COVID-19 z regionu.
OSOBOWOŚĆ
Aleksandra Juszkiewicz
Giżycczanka, ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur. W 2020 roku wygrała 9. edycję Masterchefa i wydała kulinarną opowieść o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”.
Krzysztof Harmaciński
Doświadczony samorządowiec i wójt gminy Iława 6. kadencji. Działa w wielu płaszczyznach: inwestycyjnej, proekologicznej, edukacyjnej, społecznej, na rzecz seniorów oraz sportowej.
Jolanta Dakowska
Konsekwentnie tworzy młodzieżowe kluby wolontariatu i krzewi wrażliwość na rzecz drugiego człowieka. Od 12 lat jest członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża.
NAUKA I KULTURA
Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach
Jedna z najczęściej nagradzanych bibliotek w regionie i Polsce. Doceniana jest nie tylko za swój wysoki poziom pracy, ale również za krzewienie kultury w środowisku wiejskim i popularyzację czytelnictwa.
Krystyna Tarnacka, Izabela Treutle
Mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego, które wspólnie doprowadziły do wpisania czepców warmińskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, objętego konwencją UNESCO.
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
„Warmińska opowieść wigilijna – Pora Jeziora”, czyli autorski projekt Filharmonii od zamysłu do ubiegłorocznej premiery, doceniony nie tylko przez krytyków, ale przede wszystkim przez widzów.
BLIŻEJ NATURY
Camping Echo w Rydzewie
Usytuowanie Campingu w najpiękniejszym miejscu nad jeziorem Niegocin sprawia, że to idealne miejsce wypadowe do Giżycka, Mikołajek, Rynu oraz na rejsy statkami po Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Camping Cezar
Znajduje się w Mrągowie nad jeziorem Czos. Ukształtowanie terenu oraz położenie wśród jezior sprawia, że oprócz noclegu można tu miło spędzić czas i aktywnie uprawiać wiele sportów.
Kemping Pajda Mazur
Kemping położony nad samym Jeziorem Szeląg Wielki z domową kuchnią i chlebem wypiekanym na miejscu. Do wyboru domki drewniane, apartamenty i domki na wodzie.
TURYSTYKA
Żegluga Ostródzko-Elbląska
Rejs pasażerski statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej po odcinku pochylniowym oraz przez jezioro Drużno między Elblągiem a Buczyńcem to ewenement w skali kraju. Statek pływa i po wodzie, i po… trawie.
Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie
Nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany nad największym olsztyńskim jeziorem Ukiel. Stał się sztandarową inwestycją Olsztyna i ulubionym miejscem spotkań olsztyniaków, chcących aktywnie spędzać czas.
Marlena Rogowska
Dyrektor Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ostródzie i propagatorka Mazur Zachodnich oraz turystyki dla osób niesłyszących. Jej celem jest otwarcie się branży turystycznej na potrzeby osób głuchych.
SZTUKA KULINARNA
OSM w Olecku
Produktem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku są sery typu holenderskiego. Produkuje też masło, mleko spożywcze, twaróg, śmietanę, maślankę i cukierki Krówka.
„Octim” Wytwórnia Octu i Musztardy
To, co odróżnia OCTIM od innych producentów musztard i octów, to pasja i zaangażowanie, które uwidaczniają się
w działaniu firmy od samego początku jej istnienia.
„Dreszler” Masarnia z tradycją
Firma rodzinna z prawie 70-letnią tradycją. Surowce potrzebne do wyrobu wędlin pozyskiwane są od okolicznych dostawców, wędliny nie zawierają żadnych dodatków i wypełniaczy.
SPORT
Agata Barwińska
Iławianka Agata Barwińska wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata i została mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial). Rok 2021 zdecydowanie należał do niej.
Karol Zalewski
Pochodzący z Reszla zdobywca złotego medalu Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4x400m, ustanawiając tym samym nowy rekord olimpijski.
Laura Banach
W 2021 roku zawodniczka MKŻ Mikołajki i Giżyckiej Grupy Regatowej zdobyła pięć złotych medali na najważniejszych imprezach w klasie DN. Do tej pory – to najlepszy rok w karierze 18-latki.
Laur Diamentowy
Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie
Do niedawna Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc, teraz to Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc. To spełnienie marzenia o kompleksowym centrum leczenia schorzeń układu oddechowego, jakiego do tej pory w regionie nie było. Pulmonologia, torakochirurgia, radiologia, alergologia, anestezjologia – wszystko pod jednym, nowoczesnym dachem z najlepszą opieką specjalistów, zarządzane przez wieloletnią dyrektor szpitala Irenę Petrynę.