Kryminologia UWM z dotacją na laboratorium kryminalistyczne

0
80

Ponad 600 tys. zł otrzyma Wydział Prawa i Administracji UWM na rozwój nowoczesnej infrastruktury naukowej. Dzięki tym środkom rozbuduje i zmodernizuje nowoczesną pracownię – Laboratorium Kryminalistyczne.

Pieniądze pochodzą z programu „Uniwersytet Wielkich Możliwości” dotyczącego podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania, realizowanego na UWM od 2019 do 2023 r. a finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Będą to prawdopodobnie największe środki, które w 20-letniej działalności wydział uzyskał na aparaturę badawczą służącą dydaktyce.

W jaki sposób wydział uzyskał te pieniądze? Dzięki staraniom dr. hab. Jakuba Ziętego, prof. UWM, prodziekana ds. administracyjnych i organizacji procesu dydaktycznego, przy dużej pomocy Centrum Innowacji i Transferu Technologii. NCBiR wyraziło zgodę na ujęcie w realizowanym już programie także działań związanych z rozwojem potencjału dydaktycznego nowego kierunku kryminologia. Na co dokładnie dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone? Na Laboratorium Kryminalistyczne, którego kierownikiem jest dr hab. Denis Sołodow, prof. UWM – Chcemy studentom naszego nowego kierunku – kryminologii – zapewnić drogę dydaktyczną: od oględzin miejsca zdarzenia do wyroku sądowego. Sprzęt, który katedra ma w planach zakupić, obejmuje każdy z etapów tej drogi – tłumaczy naukowiec. – Skorzysta z tego nie tylko kryminologia, ale też prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne i administracja. To inwestycja przyszłościowa. Chodzi o cyberbezpieczeństwo – podniesienie świadomości informatycznej wśród studentów i naszych absolwentów. Taka jest wizja władz Uniwersytetu i naszego kolegium dziekańskiego. Laboratorium Kryminalistyczne zostanie doposażone w sprzęt komputerowy wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz urządzeniami, które umożliwią prowadzenie zaawansowanych badań w obszarze cyberprzestępczości, zjawisk z zakresu patologii społecznych obecnych w sieci internetowej, dowodów cyfrowych oraz analizy informacji. Zasoby pracowni umożliwią przede wszystkim podniesienie atrakcyjności procesu dydaktycznego.

O tym, kiedy nowe wyposażenie trafi do laboratorium zadecydują terminy przetargów, ale już teraz wiadomo, że nie stanie się to wcześniej niż przed oddaniem do użytku nowej siedziby wydziałów, czyli w 2023 r.

ŹRÓDŁO: UWM

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ