Kościół w Barczewie odnowiony m.in. za unijne dotacje

0
711

Zakończono roboty budowlane i prace konserwatorskie w prezbiterium kościoła pw. św. Andrzeja w Barczewie. 

Drewniana nastawa ołtarzowa przed konserwacją miała kolor jednolicie brązowy z metalicznymi, zmatowiałymi złotymi i srebrnymi detalami. Rozwiązanie to, spłaszczające optycznie ołtarz było efektem renowacji przeprowadzonej w 1869 roku, w trakcie której usunięto starsze warstwy wykończeniowe.
Dodatkowo, ołtarz ustawiony był w połowie długości prezbiterium – w okresie powojennym odsunięto go ze względu na konieczność naprawy i wzmocnienia ściany wschodniej od strony rzeki oraz pękających sklepień. W tym celu, poniżej konsol sklepień wprowadzono grube stalowe ściągi, mające zapobiegać powstawaniu dalszych spękań. Zaskoczeniem dla wszystkich był fakt, że nie pełniły one swojej roli i jedynie szpeciły wnętrze – większość z nich luźno zwisała pozbawiona wstępnego naprężenia śrubą rzymską.
Początkowo projekt zakładał wymianę ściągów na grubsze i mocniejsze, jednak po naszych uwagach dot. estetyki, konstruktorom udało się znaleźć znacznie lepsze rozwiązanie – ściągi umieszczono pod podłogą poddasza na wysokości korony muru ponad sklepieniami, uwalniając przestrzeń prezbiterium z dzielących je prętów.
Prace przeprowadzono dzięki dotacjom unijnym i funduszom Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.
ŹRÓDŁO: Warmińsko-Mazurski Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie

BRAK KOMENTARZY