Koronawirus. Samorządowe urzędy jeszcze przez blisko miesiąc z obostrzeniami

0
204
Urząd Miasta w Olsztynie

Nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń przeciwepidemicznych przedłużyło do 5 czerwca zalecenie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej. Urzędy nadal mogą też ograniczać swoją pracę i wykonywać tylko zadania niezbędne.

Zgodnie z nim do 5 czerwca w urzędach administracji publicznej (lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym) kierownicy urzędów polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej.

Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8 ustawy covidowej, co oznacza m.in., że pracodawca zapewnia sprzęt do pracy, a pracownik na polecenie szefa ewidencjonuje wykonane czynności.

Kierownik urzędu może jednak wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących „zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej”.

Jednocześnie do 5 czerwca urzędy mogą ograniczać swoją pracę, wykonując tylko zadania niezbędne. Rozporządzenie wymienia wśród nich m.in. sprawy z zakresu rejestracji stanu cywilnego, ewidencji ludności, pomocy społecznej czy wydawania dokumentów komunikacyjnych. Utrzymany został także przepis, zgodnie z którym dopuszczalna liczba interesantów urzędu przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi.

BRAK KOMENTARZY