Koronawirus. Rząd znosi obostrzenia

0
344

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan znoszenia obostrzeń do końca maja. Chodzi m.in, o otwarcie galerii handlowych, możliwości organizowania wesel i powrotu uczniów do szkół. 

W tej sprawie zwołana została konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia. – Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w obiektach zamkniętych sportowych i na basenach. Tuż po majówce, od 4 maja, do działalności w reżimie sanitarnym wracają galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe, czyli handel detaliczny. Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą po przerwie majowej dzieci z klas 1-3 – poinformował premier Morawiecki.
Otwarte zostaną również galerie sztuki, muzea – zapowiedział. 8 maja wznowią działalność hotele, 15 maja działalność wznowią restauracje i kawiarnie, z zastrzeżeniem, że tylko w ogródkach i na świeżym powietrzu. Dzieci z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich będą mogli wrócić do szkół w trybie hybrydowym, także od 15 maja. – Będzie można również organizować imprezy okolicznościowe, takie jak wesela, komunie, na zewnątrz, z limitem do 25 osób – zapowiedział premier Morawiecki.
Natomiast 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. Usługi gastronomiczne będzie można świadczyć wewnątrz lokali z reżimem sanitarnym. – Planujemy również zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50, a także otwarcie siłowni i klubów fitness – dodał premier Mateusz Morawiecki.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że rząd będzie obserwował efekty wprowadzanych poluzowań. – Musimy te kroki wykonywać ostrożnie – podkreślał. – Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony jeżeli będziemy też widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które będą odważniejsze lub bardziej konserwatywne.
W placówkach handlowych i świątyniach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m2. Hotele będą mogły funkcjonować z 50 proc. obłożeniem. – Od 15 maja będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile jest zapewniony dystans 1,5 m – zapowiedział minister zdrowia. Od tego dnia publiczność obiektów sportowych na świeżym powietrzu będzie mogła zajmować 25 proc. miejsc – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

BRAK KOMENTARZY