Koronawirus. Rząd przedłuża obostrzenia

0
900

– Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień. Z jednym wyjątkiem: przedszkoli i żłobków, które od najbliższego poniedziałku zostaną otwarte. Przywracamy też możliwość uprawnia sportu i współzawodnictwa na świeżym powietrzu, w grupach do 25 osób – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Według obecnie obowiązujących obostrzeń wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. są zamknięte. Działają jedynie hurtownie i składy budowlane. W centrach i galeriach handlowych czynne są jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie, punkty z dorabianiem kluczy, znakowaniem metali, grawerowaniem. W placówkach handlowych, na targu i poczcie obowiązują limity osób. Rząd ogłosił decyzję o przedłużeniu obostrzeń. Ale z wyjątkami. – Przedszkola i żłobki, od najbliższego poniedziałku zostaną otwarte. Przywracamy też możliwość uprawnia sportu i współzawodnictwa na świeżym powietrzu, w grupach do 25 osób – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wszystkie pozostałe restrykcje będą obowiązywały do 25 kwietnia. – O dwa tygodnie przedłużamy restrykcje w zakresie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja, by nie było wątpliwości co do majówki – zaznaczył.
Minister Niedzielski zapowiedział też, że przestrzeganie tych obostrzeń będzie sprawdzane. – Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych – podkreślił.

Regionalizacja obostrzeń. Obostrzenia co najmniej do 25 kwietnia i majówki
– Te decyzje mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej, szczególnie respiratorowej – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

– Jeśli będziemy myśleli o luzowaniu obostrzeń, to z uwzględnieniem regionalizacji obostrzeń. Regiony najbardziej dotknięte dziś to Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk. Na drugim biegunie jest choćby województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie czy lubelskie. Przyjęliśmy kryterium, na razie robocze, liczby zakażeń w województwach poniżej 30 na 100 tys. – dodał.
Ostatniej doby najwięcej nowych przypadków zakażenia wykryto na Śląsku – 3386 i Mazowszu – 2925 . Zmarło 803 chorych z COVID-19.

Prawie 8 na 10 respiratorów zajętych
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 286 nowych przypadkach zakażeń COVID-19 w ciągu ostatniej doby. – Ten wzrost to dynamika rzędu 43 proc. w sytuacji wykonania blisko 100 tys. testów. Dwa tygodnie wstecz wynik ten wynosił 33 tys. W dłuższym terminie ta tendencja jest malejąca, natomiast zaburzenie obserwowane w ciągu ostatnich dni wynika z tego, że tydzień temu były święta – powiedział minister Adam Niedzielski. – Można przypuszczać, że apogeum zachorowań trzeciej fali mieliśmy w zeszłych tygodniach. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale – stwierdził szef resortu zdrowia. W szpitalach zajętych jest 75,71 proc. łóżek i 78,94 proc. respiratorów dla pacjentów covidowych.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY